Milletvekili Av. Dibek, İHH’yı Başbakan Erdoğan’a sordu

23
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde İHH İnsani Yardım Vakfı’nı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sordu.

HABER MERKEZİ

Dibek verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:
Ülkemizin de taraf olduğu 30.01.1953 tarih ve 8322 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 12 Ağustos 1949 Tarihli Cenevre Sözleşmeleri (Harp Halindeki Silâhlı Kuvvetlerin Hasta ve Yaralılarının  Vaziyetlerinin Islahı Hakkında Cenevre Sözleşmesi; Silâhlı Kuvvetlerin Denizdeki Hasta, Yaralı ve Kazazedelerinin Vaziyetlerinin Islahı Hakkında Cenevre Sözleşmesi; Harp Esirlerine Yapılacak Muamele ile İlgili Cenevre Sözleşmesi; Harp Zamanında Sivillerin Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmesi), 8.6.1977 Tarihli Ek (1) No.lu Protokol ve Ek (2) No.lu Protokol ile Kızıl Haç, Kızıl Aslan ve Güneş örgütleri ile birlikte Türkiye Kızılay Derneği uluslararası yardımlaşmalarda afet, felaket, acil yardım çalışmalarına katılmak üzere savaşta ve barışta Türkiye’de yetkilendirilmiş ve görevlendirilmiş tek kuruluştur.
Diğer taraftan, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı 2005/38 sayılı Genelgesinin 7. bendine göre “Yabancı ülkelere gönderilmek üzere izin alınarak gerçekleştirilen insani  yardımlar kapsamında toplanan ayni ve nakdi yardımlardan; ayni yardımların, Türkiye Kızılay Derneği aracılığı ile nakdi yardımların ise ilgili Devlet Bakanlığı ile koordinasyon kurularak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda Başbakanlığın ilgi (c) genelgesinde belirtilen esaslara göre işlem yapılacağı” belirtilmiştir.
Buna göre;
Gerek uluslararası Cenevre Sözleşmeleri (Konvansiyonu), gerek İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı 2005/38 sayılı Genelgesi ile yabancı ülkelere gönderilecek ayni yardımların ancak ve ancak Türkiye Kızılay Derneği aracılığıyla yapılacağı tartışmasız şekilde ortadayken; İHH İnsani Yardım Vakfı uluslararası yardımları hangi mevzuata dayanarak yapmak istemiştir?
Vakfın yurtdışına göndermek üzere yardım toplamak ve bu yardımları yurtdışına ulaştırmak için İçişleri Bakanlığına veya ilgili bir Devlet Bakanlığına başvurusu var mıdır? Hükümetinizin herhangi bir bakanlığı tarafından vakfa yurtdışına göndermek üzere yardım toplamak ve toplanan yardımların yurtdışına ulaştırmak için bir izin verilmiş midir?
Türkiye’nin de taraf olduğu mevcut uluslararası sözleşme ve diğer yasal hükümler uyarınca yurtdışına ayni yardımların yalnızca Türkiye Kızılay Derneği aracılığıyla gönderilebileceği ortadayken, hükümetiniz neden söz konusu vakfa gerekli uyarılarda bulunmamıştır? 
Vakıf en son hangi tarihte denetlenmiştir? Bugüne kadar denetlenmediyse bunun sebebi nedir?” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here