Mevlana öyküleri çağımız insanına ders verdi

13
Mevlana öyküleri çağımız insanına ders verdi

17 Aralık 1273 tarihinin Mevlana’nın ölüm yıldönümü olması sebebi ile düzenli olarak düzenlenen “Mevlana Haftası” etkinlikleri ilimizde de renkli görüntülere sahne oldu. Il Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlik, dün saat 14:00’da gerçekleştirildi. Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi Din Kültürü Öğretmeni Hakan Büyükdere tarafından verilen konferansta; “Mevlana’nın öykülerinden çağımız insanına dersler” konusu işlendi.

Konferans programı ilk olarak Kırklareli Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya’nın konuşması ile başladı.

Akkaya konuşmasında şunları kaydetti; ”Bu hafta Mevlana Haftası. Mevlana ile ilgili değerli hocamız Hakan Büyükdere, yeterli ve güzel bilgiler verecek. Mevlana, Mevla’nın sevgili kulu anlamına geliyor. Mevlana Horasan’ın Belh kentinde doğup, Türkiye’de büyümüştür. Doğum günü tam olarak belli değil ama 17 Aralık 1273’de ölmüş. Bu da Anadolu Selçuklu dönemine denk geliyor. Mevlana hiç ayrım yapmadan insanları kucaklamasıyla, hoşgörünün sembolü olması nedeniyle de 1993 yılında o zamanki ismi ile Kültür Bakanlığı 1993 yılını Mevlana yılı, 2007 yılını da Unesco tarafından Mevlana yılı olarak anıldı. “Yaratılanı severim, yaratandan ötürü” deyişleri ile hepimizin gönlünde kalbinde yer edinen Mevlana’yı anıyoruz.”

Ardından Büyükdere’nin konferansına geçildi. Mevlana’nın öykülerini okumaktan ve anlatmaktan çok büyük haz duyduğunu belirten Hakan Büyükdere, sırası ile Mevlana’nın; Dövme, Sinek, Çobanın duası, Avcı ve yılan, Ayının dostluğu, Tabut, Mecnun’un köpek aşkı, Fil neye benzer, Nasıl kaytarsak, Ben böyle evin, Kendimi biliyorum, Dudu kuşu ve Kaçış yok öykülerini dillendirdi. Her okuduğu öykünün ardından üzerinde kritik yapan Büyükdere, bu öykülerden kendisinin çıkardığı dersleri de dile getirdi.

Ayrıca Büyükdere öykü üzerine yazdığı şiirleri rutin aralıklarla okudu. Sade ve anlaşılır bir dille anlattığı Mevlana öyküleri ile büyük beğeni toplayan Büyükdere’ye konferansın son bulmasının ardından Il Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Hilal Sıcak tarafından çiçek takdim edildi. Konferansa; Vali Yardımcısı Abdurrahman Inan, Belediye Başkan Vekili Ünal Başkur, Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, Kırklareli Valiliği Il Basın ve Halkla Ilişkiler Müdürü Cengiz Şen, Il Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Hilal Sıcak, çok sayıda davetli ve öğrenci katılım gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.