Meteoroloji günler öncesi uyarmıştı

17
Kuvvetli yağış Kırklareli’de su baskınlarına neden oldu
Kuvvetli yağış Kırklareli’de su baskınlarına neden oldu
*Meteoroloji’nin günler öncesi Kırklareli için yaptığı kuvvetli yağış 19 Kasım Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren etkisini gösterdi. Gece boyunca yağan kuvvetli yağmur bazı ev ve işyerlerine su basmasına neden oldu. Can kaybı meydana gelemezken, yaşanan su baskınlarında maddi hasar oluştu.
HABER MERKEZİ 
Kırklareli’nde Çarşamba günü akşam saatlerinde aniden bastıran kuvvetli yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günler öncesi Kırklareli için yaptığı kuvvetli yağış 19 Kasım Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren etkisini gösterdi. Gece boyunca yağan kuvvetli yağmur bazı ev ve işyerlerine su basmasına neden oldu. Can kaybı meydana gelemezken, yaşanan su baskınlarında maddi hasar oluştu. Kuvvetli sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. Karahıdır Mahallesi  ve Pınar mahallelerinde derelerin taşması sonucu çok sayıda ev ile bazı iş yerlerini su bastı. Dere taşkınları nedeniyle Asilbeyli köyü yolu bir süre ulaşıma kapandı. Bazı mahalle sakinlerinin evlerinin önlerine çiçek saksıları ile kömür çuvallarını koyarak su taşkından korunmaya çalıştıkları görüldü. Sağanak nedeniyle Karahıdır Mahallesi,  Pınar Mahallesi, Karacaibrahim Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Karakaş Mahallesi ve Bademlik mahallelerinde bazı caddeler ve sokaklarda su birikintileri oluştu. İstasyon Mahallesi Öztürk Bulvarı’nda oluşan su birikintisi nedeniyle bazı araçlar yolda kaldı. Kırklareli Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile belediye ekipleri derede genişletme çalışmaları başlattı. 
* Evi ve iş yeri su basan İsmail Bozbaşak, “ilk belirlemelere göre 8 bin lira zararım var” 
Kırklareli’de kuvvetli yağışın ardından ev ve iş yerlerine su basan vatandaşlar temizlik çalışmaları ve hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Çarşamba günü akşam saatlerinde etkili olan kuvvetli yağışların ardından Pınar Mahallesi’nde iş yerini ve evine su basan İsmail Bozbaşak, evinin dereye çok yakın olmasından dolayı her sene su baskınlarının olduğunu söyledi. su baskınlarını iş yeri ve evinin dereye yakın olmasından kaynaklanmadığını söyleyen Bozbaşak şunları kaydetti; “Evimize ve iş yerimize basan su buradan direk dereye akıyor. Dereden direk bize gelmiyor bu su. Burada biriken su dereye gittiği için her yıl burada evin içini ve dükkanın içine yarım metre su basıyor. Biz artık bu su baskınlarından bıktık. Bu derde bir türlü ıslah çalışmaları yapılmıyor derenin genişletilmesi lazım. Arka taraflardan gelen su askeriyenin orada yapılan yol yüzünden tarlalara yayılıyor, tarladan da gördünüz gibi buraya doluyor. Her taraf göl gibi, gölün ortasında yaşıyormuşuz gibi bir sıkıntıya girdik burada. Evde çoluk çocuk perişan olduk. Eşim çekyat almaya, koltuk almaya bıktı artık. Benimde bu kadar gücüm yok.  Her sene bu sıkıntıyı yaşadığımız için bizde şaşırdık artık. Yetkililerden buraya bir an önce ilgi istiyoruz. Bu konuya artık bir çare düşünmeleri  lazım artık. 
*Zararım büyük 
Bu su baskınlarından dolayı iş yerimiz büyük zarar görüyor. Şuanda yaptığımız ilk tespitlere göre iş yerimde 7-8 bin çıvarında zararımız var. 24 tane dairenin mutfağına başlamıştık gördüğünüz gibi yarısı suyun altında kaldı. Allah yardımcımız olsun.  Makinelerde suyun altında kaldı şuan çalışamıyoruz. 10 gün kadar burada çalışamayacağız. Makinelerin motorları tek tek sökülüp elden geçmesi lazım. 
*Kırklareli Belediye ekipleri seferber oldu
Önceki gün yaşanan su baskınlardan dolayı Kırklareli Belediyesi ekipleri gece boyunca vatandaşlardan gelen talepler neticesinde yağmur suyu tahliyesi yaptı. Kırklareli Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü suların tahliye olması için rögar  kapaklarını açarak suyun tahliye olmasını sağladı. Gelen her türlü ihbarı anında değerlendiren ekipler gece boyunca çalışmalarını sürdürdü. 
*yağmur etkisini kaybediyor, hava soğuyor
Kırklareli’de bugünden itibaren yağmurlar etkisini kaybediyor. Ancak yağmurların kesilmesinin ardından hava sıcaklığında büyük düşüş yaşanacak.  10 derecenin altına düşecek olan sıcaklığın ardından Pazartesi günü gece sıcaklığı sıfır derecenin altına düşecek. Kırklareli’de bugün parçalı bulutlu bir hava beklenirken en yüksek hava sıcaklığı 8 derece olurken, gece ise en düşük hava sıcaklığı 5 derece olacak. 22 Kasım Cumartesi günü gündüz en yüksek sıcaklık 7 derece, en düşük hava sıcaklığı ise 5 derece olurken gökyüzü kapalı olacak. 23 Kasım Pazar günü sıcaklıkta değişlik beklenmezken gökyüzü parçalı bulutlu olacak. Pazar günü sağanak yağış beklenirken sıcaklıkta düşüş yaşanacak. Gündüz hava sıcaklığı 5 derece olurken, gece hava sıcaklığı 0 derece olması bekleniyor. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.