Meslek Yüksek Okulu’nun Seyahat Çilesi bitmiyor

17
S.S. Taşköprü Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Birol Ferah 05 Ocak 2011
Çarşamba günü Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde şirketimiz bünyesinde
yayınlanmakta olan Babaeski Gündem Gazetemizi ziyaret etti.

HABER MERKEZİ

S.S. Taşköprü Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Birol Ferah ziyaretinde yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Babaeski Belediyesi 06.12.2010 tarih ve 163 sayılı kararı ile Belediye Meclisi S. S. Taşköprü Yolcu Taşıma Kooperatifi’ne ait araçlarımızın güzergahını değiştirmiştir. Belediye Meclisi kararındaki ana amaç 47 sayılı şehiriçi özel halk otobüslerinin sağlıklı hizmet verememesi ve Yüksekokula yolcu taşımaması yatmaktadır.
Kooperatif araçlarımızla seyahat eden 600 adet civarındaki öğrenci mağdur edildiğinden kendi aralarında imza toplayıp duruma müdahale edilmesini istemişlerdir. Çünkü bu öğrenciler 17 kişilik araçlara paket yapılıp üst üste 35-40 kişi olarak bindirildiğini gördük.21. yüzyılda böyle bir şeyin yapılması utandırıcılık olmasıdır. Babaeski belediye meclisinin almış olduğu bu karar ( Serbest Piyasa Ekonomisi, Ticaret serbestliği, hür teşebbüs hakkı ve arz talep dengesi gibi genel ilkeleri ile anayasada yer alan çalışma özgürlüğü ilkesini göz önünde bulundurmamıştır.) Her ne kadar 5393 sayılı yasanın 15. maddesi bu yetkiyi belediyelere vermişse de İl içi 100km.’ye kadar taşıma mesafesi olan taşımalar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelik, yürürlüğe konuluncaya kadar Belediyeler il, ilçe trafik komisyonları ile iş birliği yapmak zorundadır hükmü Danıştay 8.dairesinin E. 2008/3809  K. 2010 /2052 sayı ile 26.04.2010 tarihinde karar altına almıştır ve Danıştay kararı bağlayan bir hükümdür. Bununla birlikte Edirne İdare Mahkemesi de E. 2010/612 ve Karar 2010/734 sayı ile aynı yönde 08.10.2010 tarihinde karar vermiş ve karar kesinleşmiştir.
Belediye meclisimizin almış olduğu yanlış olan bu güzergah kararı Kooperatifimizce Edirne İdare mahkemesine iptal kararı olarak taşınmıştır.
Bizler S.S. Taşköprü Taşıma Kooperatifi olarak kamu hizmeti sunmaktayız.
Hepimizin araçları 2009 model olup, tümü yenidir. Bize çizilen güzergahta traktör bile zor gitmektedir. Bir de kasabamızda doğal gaz borusu döşeme işlemleri olduğundan kasabamızın arka sokakları köstebek yuvası gibi olmuş belediye arka sokaklara hiç bakmamakta ve tamir etmemektedir. Bizler bu araçları parasız almadık. Bize yapılan bu güzergah değişikliği milli servete düşmanlık gibidir.” (c.ç.)    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here