Mesleğinin zirvesindekiler başarılarının sırlarını öğrencilerle paylaştı

13
*Kırklareli Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Zirvedekilerle Buluşma” Konferansı’nın 4’ncüsünde öğrenciler zirvedekilerle buluştu.
HABER MERKEZİ  
Kırklareli Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından düzenlenen “Zirvedekilerle Buluşma” konulu konferansının 4’ncüsü Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde 3 Nisan 2012 Salı günü saat 10.00’da yapıldı. Konferansa; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ömer Lütfi Mor ve Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu konuşmacı olarak katıldı. 
Kaymakam, Vali, Polis, Emniyet Müdürü ve Ordu Mensubu nasıl olunacağı şeklinde çeşitli bilgiler veren Vali Yaman, İl Jandarma Komutanı Mor ve İl Emniyet Müdürü Canbazoğlu, öğrenciler ile bir araya geldi. 
* “İlgileriniz, yetenekleriniz ve değerleriniz doğrultusunda meslek seçin”
Öğrencilere meslek seçiminin önemini anlatan Rehberlik Araştırma Merkezi Uzman Psikolojik Danışmanı Ayfer Dutoğlu Dündar, meslek seçiminde ilgi, beceri ve değer konularına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi; 
“Nasıl bir işyeri, aile, ev, arkadaşlar ve nasıl bir sosyal yaşam istiyorsunuz. Bunları düşündüyseniz kendinize belli bir çerçeve çizmişsiniz demektir. Bu seçeceğiniz meslek ile doğru orantılı değişir. Yani ömrünüz boyunca nasıl bir yaşantı yaşayacağınız. Bu seçeceğiniz meslek ile alakalı olmalıdır. Düşünmeden bazı mesleklere yöneliyoruz. Bilinçsizce yapılan meslekler sizleri başarısızlığa uğratıyor. İleride işimizi sevmeyen, mutsuz ve aşırı stres yüklü insanlar olarak önümüze çıkıyor. Buna bağlı olarak evlilik hayatımızda ve çocuğumuzu yetiştirirken problemler yaşıyoruz. Bu noktalarda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. İlgilerimiz, yeteneklerimiz ve değerlerimiz doğrultusunda meslek seçmeliyiz. Bir işe ilginiz olabilir ama yeteneğiniz yoksa hiçbir işe yaramaz. Bir işe yeteneğiniz vardır, ilginiz yoktur hiçbir işe yaramaz.”
* “Polislik onurlu bir meslektir” 
Polislik mesleğinin güzel ve onurlu bir meslek olduğunu, polislik mesleğine ilgi gösteren, yapabileceğine inanan kişiler polislik mesleğini yapmaları yönünde öneride bulunan Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu; 
“Önünüzdeki hayatınızda sizlere başarılar diliyorum. 4 yıldır Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü görevini yürütüyorum. Ortaokuldan sonra Polis Koleji Sınavları’na girdim ve kazandım. Kolejin ardından Ankara’da Polis Akademisi’ni okudum. Akademiyi bitirdikten sonra da mesleğe Komiser Yardımcısı olarak başladım. Değişik illerde ve görevlerde bulundum. Polislik mesleğini severek isteyerek yapıyorum. Mesleğimi severek yaptığım için şuanda burada İl Emniyet Müdürlüğü görevini yapıyorum. Polislik mesleğine ilgi duyan insanlar, arkadaşlarımız olabilir. Polislik güzel ve onurlu bir meslektir. Bu mesleği seçmek isteyen kişilere tavsiye ediyorum. Bu mesleğin büyük zorlukları var. Herkes tatil yaparken siz 24 saat görev başındasınız. Yılbaşlarında, bayramlarda çoğu zaman görevde oluyorsunuz. Ancak polisler tabiî ki de tatil yapıyor. Kademeli olarak bu tür özel günlerde arkadaşlarımızı izne çıkartıyoruz.  Polis olarak bizlerin kutsal bir görev yaptığını düşünüyor ve değerlendiriyorum” diyerek sözü Kırklareli İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ömer Lütfi Mor’a bıraktı. 
* “Sevdiğiniz ve arzuladığını mesleği seçin”
İl Jandarma Komutanı Mor Jandarmanın polis alanlarının dışında, daha çok kırsal kesimde asayişi sağladığını belirterek şunları söyledi;
“Jandarma polis alanlarının dışında kırsal kesimde köylerde beldelerde görev yapan birimlerdir. Polis ile yaptığımız işler hemen hemen birbirine benziyor. Polisler şehir içinde görev yaparken biz şehir dışında kırsal alanlarda görev yapıyoruz. Polis mesleğine göre bazı özel görevlerimizde mevcut örneğin ceza evlerinin dış koruması bize ait. Jandarma Komutanı olmak için Askeri Lise, Harp Akademisi Mezunu olmanız gerekmektedir. Bizim işimiz biraz zor, doğuda terörle mücadele görevleri bu görevler çerçevesinde ailenizden, dostunuzdan, arkadaşlarınızdan, evinizden uzak ve hasret kalıyorsunuz. İl Jandarma Komutanlığı Albay rütbesine ulaşmış askerlere verilir. Sevdiğiniz arzu ettiğiniz mesleği seçerseniz hem o meslekten zevk alırsınız hem de hayatınız boyunca mutlu olursunuz.” 
* “Bizim görevimiz zevkli ama bir o kadarda zordur”
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman öğrencilere kendisini tanıtarak, Kaymakam ve Vali nasıl olunacağı, hangi okullardan mezun olması gerektiğini belirterek şunları söyledi;
“ İdareci olmayı seviyorsanız, idare etmeyi seveceksiniz. Meslek seçerken istek, liderlik ve yeteneklerimiz olmalısınız. Bizim görevimiz zevkli ama bir o kadarda zordur. Mesleğimizin sıkıntıları olsa bile hizmet ettiğinizden dolayı zevki vardır. Valilik görevini çokta sıkıntılı diye düşünmemek lazım. İnsanların sıkıntılarını çözmek bizi mutlu eder. Türkiye’de 81 ilin Valisi var. Bizde hemen Vali olunmuyor. 81 kadro var. Vali olabilmek için en az 12 yıl Devlet Memurluğu yapmış olmak gerekir. Kaymakam olunmadan da Vali olunabilir. Kaymakamlıklar, Valilik görevi için daha fazla seçilirler. Vali, İçişleri Bakanı’nın önerisi, Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayıyla atanır. Valilik bir istisnai memurluktur. Yani memur olma koşullarını taşıyan herkes vali olabilir. Ancak, Kaymakamın göreve gelebilmesi için üniversitenin belirli bölümlerinden mezun olma koşulu aranıyorsa, Valilik’te bazı koşullar aranır. Valiliğin istisnai memurluk olması dolayısıyla, valilik güvenceli bir Devlet Memurluğu değildir. Dolayısıyla, devlet Vali’yi her zaman, istediği bir sebeple görevden alabilir.” (ş) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here