Meşhur Pavli Panayırı’na Mehteran damgasını vurdu

18
Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde, 102 yıldır düzenlenen “Sonbahar Panayırı ve Tarım Festivali” törenlerle başladı. Pehlivanköy Belediye Başkanlığı tarafından, bu yıl 102. düzenlenen “Sonbahar Panayırı ve Tarım Festivali” Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.
Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel’in seçildiğinden bu yana her yıl açılışa katılan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterileri katılımcılara duygu dolu anlar yaşatıyor.
Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile devam eden kutlamalarda 102 yıllı bir asrın coşkusu olduğunu vurgulayan Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, yaptığı konuşmasında;
“Bir asır önce pavli panayırı olarak kurulup, günümüze kadar gelen, günümüzde Pehlivanköy Sonbahar panayırı olarak devam eden panayırımız, 102 yıllık bir geçmişe sahip olup, 1908 yılında dönemin sadrazamı Mehmet Ferid paşanın teklifi ve dönemin padişahı II. Abdülhamit’in emri ile kurulmuştur.
Savaş yılları’ da dâhil olmak üzere kesintisiz olarak her yıl eylül ayında düzenlenerek günümüze kadar gelen Panayırımızda, Süt ve besi hayvancılığı teşvik yarışması, fotomaraton fotoğraf yarışması, fotoğraf sergisi, mehter takımı ve folklor gösterileri, açık hava konserleri ve havai fişek gösterileri gibi etkinlikler düzenlenmektedir.
Bölge çiftçisine Pazar imkanı sağlayan Panayırımız, otomobil, traktör, zirai aletler satış reyonları ve giyim-kuşam sergileri ile bölge halkına bol çeşit ve ucuz alış-veriş imkanı sağlamakta, ayrıca lunapark ve müzik eşliğinde yenen kuzu çevirme ile de eğlence imkanıda sağlamaktadır.
Bölge halkının günlük yaşamında halen çok önemli bir yer tutan Panayırımız,
Bölge halkının hasat sonu eğlendiği ve kışlık ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşıladığı büyük bir eğlence ve alışveriş merkezi olmuştur.
Trakya’ da hatta Marmara bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız tarafından bilinen ve on binlerce vatandaşımız tarafından ziyaret edilen panayırımız, adeta bir bayram havasında içinde geçmekte, bölge halkının içten ve sıcak duygularıyla hayat bulmaktadır.
Panayırım iz, 102 yıldır kesintisiz olarak devam eden ve Panayır anlayışını Trakya’da yaşatan tek Panayır dır. Trakya’nın en eski ve en büyük panayırı olması nedeniyle tarihi ve geleneksel bir özellik kazanmış ve bizim kültürümüzün bir parçası olmuştur.
Tüm panayırların festivale dönüştüğü, hatta kaybolduğu günümüzde, Bölgemizde bir tek ilçemizde panayır düzenlenmektedir. Yavaş yavaş hayatımızdan çıkan, hatta günümüz de kaybolan kültür miraslarımızdan biri olan panayırımızı büyük bir azim ve kararlılıkla yaşatmaya çalışmaktayız.
Bizim için tarihî ve Kültürel değeri büyük olan, günümüzde yok olmaya yüz tutmuş kültür mirasımız olan Panayırımızı, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için, her yıl olduğu gibi bu yılda etkinlikler en üst seviyede tutularak, panayırımıza gerekli önem ve hassasiyet gösterilmiştir.
Bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak, panayırımızın tanıtımına çok büyük katkıları olan, Panayırımızı son üç yıldır ziyaret eden fotoğrafçı arkadaşlara yönelik,
Bu sene panayırımıza katılan ve bu yılki panayırımızda çekilen fotoğraflar arasında fotoğraf yarışması düzenledik ve bu fotoğrafçı arkadaşların ilçemizde konaklaya bilmesi için eski belediye binamızı misafirhane olarak düzenleyip kendilerine tahsis ettik,
İkinci olarak da, çeşitli nedenlerle panayırımıza gelemeyen gerek yurt içinde, gerekse yurt dışındaki hemşerilerimiz için, bu yıl açılışımızı ve bu akşam yapacağımız Rumeli gecesi konserimizi Rumeli tv den canlı olarak yayınlamaktayız.
Panayırımıza katılamayan hemşerilerimiz bu akşam yapacağımız canlı yayın Rumeli gecemize, telefon bağlantısı ve sms ile katılıp istekte bulunarak aramıza katılabilecekler ve böylelikle hem onlara panayır havasını yaşatmış olacağız, hem de panayırımızı ulusal ve uluslararası alanda tanıtmış olacağız.
101 yıldan beri geleneksel olarak düzenlenen panayırımızın, bu yıl 102’cisini düzenlemenin gurur ve heyecanını yaşadığımız bu mutlu günde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize,
Panayırımıza ve Hayvancılık Teşvik yarışması ile fotoğraf yarışmasında maddi ve manevi katkıda bulunan tüm kişi, kurum-kuruluş ve esnaflarımız ile meclis üyesi arkadaşlarım ve tüm personelime,
Panayırımızın bu güne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eder, hep birlikte nice panayırlara ulaşmamız dileğiyle, saygılarımı sunarım” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve halk oyunları gösterileri eşliğinde, Pehlivanköy Kaymakamı İdris Koç ve Belediye Başkanı Açıkel tarafından festivalin açılış kurdelesi kesildi. Panayırın gezilmesinden sonra 20. Hayvancılık Teşvik Yarışması’nda dereceye girenlere çeşitli armağanlar verildi. 
Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel’in daveti üzerine protokolde yer alan Devlet erkânı, Belediye Başkanları, Sivil toplum örgütlerinin Başkanları yoğun bir katılım sağladılar.
Kırklareli Milletvekillerinin geçtiğimiz yıllarda açılışını yaptığı Pavli Panayırı’nda bu yıl da gözler Milletvekillerini aradı. Eksiklikleri gözlerden kaçmadı.
Ak Parti Kırklareli Vekili Şenol Gürşan’ın Amerika ziyareti ile ilgili çalışmalar için Ankara’da olduğundan dolayı, bir gün sonra panayır etkinliklerine katılacağı kaydedildi.
CHP Kırklareli Vekili Mehmet Siyam Kesimoğlu ise köşe yazarımız Özkan Başaran’a yaptığı açıklamada katılmak durumunda olduğu cenazelerden dolayı açılışa katılmadığını, ama kutlama mesajı gönderdiğini kaydetti. Panayır sona ermeden de etkinliklere katılmak istediğini söyledi.
Yeşilyurt Gazetesi imtiyaz sahibi Elmas Cankurt’un da davete icabet ederek, protokoldeki yerini aldığı Pavli Panayırında, konuklara törenler sonrası pilav ayran ikram edildi.
Törenler sonrası pilav ayran ikram edilen Mehmetçik Parkında Pehlivanköy’lü sakinlerin oturdukları yerlerden kalkmayıp konuklara yer vermemeleri organizasyon eksikliği olarak değerlendirildi.
Pehlivanköy Belediyesi’nin görevlileri konukların ayakta beklemesine aldırmadıkları için yaşanan karmaşa birçok misafirin kızgınlıktan alanı terk etmesine sebep oldu. Bu olayların ardından Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel ayakta kalan önemli konuklara sandalye istemesi temin etti. Çeşitli konser ve etkinliklerle sürecek Pehlivanköy 102. Sonbahar Panayırı ve Tarım Festivali, 19 Eylül Pazartesi günü sona erecek
 (ue-öb)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here