Merve Engin’den kahkaha dolu performans

14
* Kırklareli’nin ilk ve tek “Oda Sahnesi”ni kuran Genç Yüzler Sanat Derneği Temaşa Kumpanyası yine Türkiye’nin ilk ve tek  "Commedia dell’Arte"nin "Commedia Gabriellina" sitilini sahneleyen Merve Engin’i Kırklarelililerle buluşturdu.
HABER MERKEZİ
Türkiye’nin ilk ve tek  "Commedia dell’Arte"nin "Commedia Gabriellina" sitilini sahneleyen Tiyatro Sanatçısı Merve Engin, masklarla 11 ayrı karaktere bürünerek canlandırdığı “Kıyıya Oturmanın Böylesi” Oyunu’nu, müthiş performansıyla 2 gün boyunca Kırklareli’de sahneye taşıdı.
İtalyan Halk Tiyatrosu geleneğine ait ünlü "Commedia dell’Arte"nin "Commedia Gabriellina" sitilindeki, süpervizörlüğü usta sanatçı Antonio Fava’ya ait oyun; Kırklareli’de Genç Yüzler Sanat Derneği Temaşa Kumpanyası tarafından kurulan Kırklareli’nin ilk ve tek “Oda Sahnesi”nde 28-29 Mart 2012 tarihlerinde sahnelendi.
İtalya’da konservatuardan mezun olduktan sonra Antonio Fava’nın yazdığı ve yönettiği "Pulcinella’s War" adlı oyunda Fava’nın partnerliğini yapmaya başlayan ve Chicago Second City dahil birçok farklı ülkenin sahnelerinde oynayan Merve Engin, "Kıyıya Oturmanın Böylesi" adlı oyunu ile Kırklarelilileri çok farklı bir tiyatro türüyle tanıştırdı.
500 yılık Commedia Dell’arte’nin varyasyonu olan ve 16. yy sonlarında Giovanni Gabriel tarafından icat edilen "Commedia Gabriellina" sitilinde; bir oyuncu oyunu tek başına masklar ve aksesuarlar yardımıyla anlatır. Commedia kendine has teknikleri ve yapısıyla, oyuncuya birden fazla karakteri yorumlayabilme olanağı sağlar. Gabriellina stili; aşırı bir sadeliği olan, seyirciyi içine alan, onlardan gelen taleplerin de gözardı edilmediği bir oyundur. 
* Oyunun konusu:
İzleyiciler içeri girerken bir Merve Engin içerde bir yandan telefonla konuşuyor bir yandan dekorunu aksesuarını yerleştiriyor. Hmmm nedir bunun olayı derken izleyiciler bir bakıyor oyun başlamış. Meğerse Merve Engin trafikte sıkışan diğer oyuncularla konuşuyormuş telefonda. Öğreniyoruz ki diğer 10 kişi gelemiyor, çaresiz iş başa düşüyor ve giyiyor kostümünü, alıyor eline masklarını 
Kıyıya Oturmanın Böylesi oyununda; Lelio ve Flaminia birbirlerine aşıktırlar. Lelio’nun çıkması gereken yolculuğunda gemisi kıyıya oturacak ve orda peri Zampilla ve onun uşağı korkutucu satir Puzzone ile tanışacak, kendisinden haber alamayan Flaminia ise sevgilisini bulmak için yollara düşüyor.
Merve Engin "Gabrielliano" stilinde anlattığı Kıyıya Oturmanın Böylesi’nde diğer Commedia Dell’arte karakterlerini de öyküye dahil ederek izleyicileri keyifli bir yolculuğa çıkardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.