Mert; “Gerçekçilik söylemde değil, eylemdedir”

19
Mert; “Gerçekçilik söylemde değil, eylemdedir”

Demokratik Sol Parti Kırklareli Il Başkanı Yaşar Mert, partisinin yarın gerçekleşecek olan 24. kuruluş yıldönümü öncesi gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Demokratik Sol Parti Kırklareli Il Başkanı Yaşar Mert, partisinin yarın gerçekleşecek olan 24. kuruluş yıldönümü öncesi gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1986 yılında kurulan Il Başkanlığı’nın kurucuları arasında yer alan Mert, daha sonraki süreçte Il Başkan Yardımcılığı yaptığını, 1988-1991 yılları arasında Il Başkanı olduğunu, daha sonra milletvekili adayı olması sebebiyle başkanlık görevinden istifa ettiğini söyledi.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinden 1 ay evvel tekrar Il Başkanlığı görevini üstlenen Yaşar Mert, bugün yola çıkarak, Ankara’da DSP’nin Genel Merkezi’nde yapılacak olan kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılacaklarını belirtti. Il bazında da, 12-22 Kasım tarihleri arasında partinin il binasında çeşitli kuruluş yıldönümü etkinlikleri yapılacağını ifade eden Mert, ülke gündemine yönelik olarak şunları söyledi:

“Vatandaş ekonomik baskıların arasında iyice ezilmişken, artık manevi baskı da görmektedir. Insanlar siyasetten, politikadan herşeyden soğumuşlar, iktidar tarafından depolizite edilmişlerdir. Yani vatandaş sindirilmiştir. Hiçbir yerde kimse doğru düzgün sesini çıkaramamaktadır.”

En güzel hükümet şeklinin koalisyon olduğunu ifade eden Mert; “Koalisyon hükümetlerinde ülke çıkarları için karar verilir. Ancak tek iktidarlı hükümetlerde herşey şu an geldiğimiz noktadaki gibi olur.

Maalesef günümüzde atamalara bile siyaset bulaşmıştır. Önceden işe göre insan seçilirdi, şimdi insana göre iş seçilmektedir. Ayrıca vatandaşı bilinçlendirecek, uyandıracak insanlar şu anda içerdedir.” diye konuştu.

Ana Muhalafet partisinin de akla yatkın bir politikası olmadığını söyleyen Mert, DSP’nin politikasında her zaman Ecevit’in ulusalcı ve ülke çıkarlarını düşünen zihniyeti olduğunu, bu zihniyetin de partinin tüm üyelerinde aynı oranda mevcut olduğunu kaydetti.

Genel seçimlerin erkene alınarak 2010 yılının Kasım ayında yapılmasını muhtemel olarak gören Yaşar Mert, DSP’nin parlamentoda olmayışının ülkeyi büyük çıkmazlara soktuğunu ifade ederek; “Eğer partimiz parlamentoda olsaydı ülke bu hale gelmezdi. Rahmetli Ecevit’in geçmişte herkesin bildiği meclisteki Merve Kavakçı olayında gösterdiği tepki, hem meclisi hem de ülkeyi ayaklandırmıştır. Ama günümüze baktığımızda Atatürk’çü olduğunu belirten ana muhalefet partisi bile bazı şeyleri savunmaya gücünü yettiremiyor. Ülke ayaklar altında. Ancak DSP’nin sağlam temelleri vardır. Hiç bir zamanda sarsılmayacaktır.” dedi.

Açıklamalarında il genelindeki yeni çalışmalarına da yer veren Yaşar Mert, bu doğrultuda şunları söyledi:

“29 Mart seçimleri öncesi adaylık sözkonusu olunca il yönetiminde bazı boşalmalar oldu. Şu anda ilçe örgütlerini kurmaktayız. Lüleburgaz kuruldu.

 Güzel projelerimiz var. Genel Başkanımız sayın Masum Türker’le çok güzel şeyler olacak. Şu anda köy ve mahalle birimlerimiz kurulmaktadır.

Bunlar birinci hedeftir. Bilindiği üzere ilimiz merkezinde dolaşan bir parti minübüsümüz var.

Yeni gelecek olan minübüste köy ve ilçeleri dolaşacak.

Amacımız köyden ilçeye, ilçeden ile, ilden ülkeye sağlam bir zemine oturtulmuş teşkilatımızla, Türkiye’nin ve vatandaşlarımızın içine girdiği kaosu sonlandırmak ve Ecevit’in ışığında, Hak’tan ve halktan aldığımız güçle yepyeni ve yaşanabilir bir Türkiye oluşturmaktır.”

Yaşar Mert, Kırklareli’ndeki siyaset hayatına yönelik olarak yaptığı detay bir açıklamada, geçtiğimiz günlerde ADD tarafından düzenlenen bir toplantıya, DSP Kırklareli Il Başkanlığı olarak iştirak ettiklerini, ancak nedense Atatürk’ün partisi olan CHP Kırklareli Il Teşkilatı’ndan hiç kimseyi orada göremediklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.