“Mehmetçik Vakfı her zamanki gibi yine Türk askerinin yanında”

20
“Mehmetçik Vakfı her zamanki gibi yine Türk askerinin yanında”

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı Istanbul Temsilcisi E. Tuğgeneral Süha Tanyeri, dün Kırklareli’ne gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında, gazetemizin konuğu oldu. Tanyeri gazetemize yaptığı açıklamada, Mehmetçik Vakfı’nın bağış toplayan değil, bağış kabul eden bir kurum olduğunu belirterek, her zamanki gibi Türk askerinin yanında olduklarını belirtti.

Saat 10.00’da gazetemiz tesislerine gelen Tanyeri, Kurban Bayramı öncesinde, duyarlı Türk halkının bağışlarını kabul ettiklerini belirtti. Mehmetçik Vakfı Istanbul Temsilcisi E. Tuğgeneral Süha Tanyeri açıklamalarında şunları kaydetti; “TSK Mehmetçik vakfı 1996 yılından itibaren vekâleten kurban bağışı faaliyetini sürdürmektedir.

Bu faaliyetten elde edilen gelir; vatanımızın ve ulusumuzun güvenliği için canlarını hiçe sayarak şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklerimize sosyal ve ekonomik destek sağlamak,

çocuklarına üniversite seviyesi dâhil bakım ve öğrenim yardımında bulunmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu doğrultuda bugüne kadar vakfımız; 15.327 şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçik’imizin bakmakla yükümlü olduğu yakınlarına, 8.686 gazi ve engelli Mehmetçik’imize ve 3.216 Mehmetçik çocuğuna bugünkü değeriyle yaklaşık 206.190.000 TL yardımda bulunmuştur. Vakıf halen 3.420 gazi ve engelli Mehmetçik ile 1.937 Mehmetçik çocuğuna her ay yaklaşık 4.400.000 TL yardım yapmaktadır. Ayrıca 5’inci ve 6’ncı derece maluliyet yardımı yapılan 5.131 gazi ve engelli Mehmetçiklerimize 2010 yılından itibaren yılda iki kez nakdi yardım yapılacaktır.

Vakfımız bu yıl da vatandaşlarımızın vekâleten kurban bağışlarını kabul ederek, halkımızın güvenine layık bir şekilde kurban kesimini gerçekleştirecektir. Vekâleten kurban kesimi, her yıl olduğu gibi; modern tesislerde, sağlıklı koşullarda, her kesimhanede görevlendirilen vakıf personeli huzurunda, veteriner denetiminde, noter gözetiminde, din görevlisi nezaretinde, dini vasıflara uygun kurbanlıklar seçilerek yapılacaktır. Kesilen kurbanların bir bölümü kesim bölgelerindeki şehit yakınları ile gazilere dağıtılacak, kalan bölümü ise ekonomik olarak değerlendirilerek yapılmakta olan yardımlar için kullanılacaktır. Bu yıl kurban bedeli 280 TL veya 185 ABD doları veya 130 Euro olarak belirlenmiştir.”

Tanyeri, Mehmetçik Vakfı’nın bağış toplayan değil, bağış kabul eden bir kurum olduğunu vurgulayarak, bağış yapan tüm vatandaşlarımıza şimdiden teşekkür etti.

Kurban bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız kurban bedelini; aşağıda belirtilen bankalardaki ortak hesap numaralarına yatırabilecekleri gibi, Ankara’da bulunan genel müdürlük ile Mehmetçik Sigorta Ltd. Şti’ne, Istanbul, Izmir, Adana ve Samsun’da bulunan temsilciliklere, ayrıca, Istanbul’daki Kurtköy, Maslak’ta bulunan Mehmetçik Vakfı akaryakıt istasyonlarına ve Bakırköy’deki Mehmetçik Vakfı ve Tınaztepe gayrimenkul yönetimi şirketine giderek makbuz karşılığı yatırabilecekler. Ayrıca internet sitesinde de (www.mehmetcik.org.tr) kredi kartı ile on-lıne vekâleten kurban bağışı yapılabilmekte. Vekâleten kurban bağışı yapılabilecek bankalar ve bu bankalardaki kurban bağışı ortak hesap numaraları;

T.C. Ziraat Bankası Tandoğan Şb. Türkiye Vakıflar Bankası Hava Kuvvetleri Şb. Türkiye Halk Bankası Meşrutiyet Ş. Türkiye Iş Bankası Balgat Şb. Akbank Nenehatun Şb. Türkiye Garanti Bankası Yenişehir Şb. Türk Ekonomi Bankası Balgat Şb. Finansbank Necatibey Şb. Ing Bank Çankaya Şb. ve Yapı Kredi Bankası Balgat Çetin Emeç Şb. (TL için hesap no: 1996, ABD doları için hesap no: 1997, Euro için hesap no: 1998)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here