Mehmet Sağ, KTSO Başkanlığı’na adaylığını açıkladı

33
* KTSO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Sağ; “Oda daha aktif olmalıdır, üyeye inmelidir, yerel hizmet veren işletmelere öncelik tanımalıdır, dertlerini dinlemelidir” dedi.
* HABER MERKEZİ
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Genel Kurulu yaklaşırken KTSO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na talip olan kişiler adaylıklarını açıklamaya başladı.
29 Mayıs Çarşamba günü saat 09.30’da Paşa Kafe’de düzenlenen toplantıda Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Sağ, 5 Mayıs 2013 Çarşamba günü yapılacak olan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na adaylığını açıkladı.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyeye hizmet etmesi gerektiğini anlatan Sağ, 25 yıldır oda üyesi olduğunu hatırlatarak hiçbir hizmeti göremediklerini söyledi.
Ticaret ve Sanayi Odaları’nın kanunla kurulmuş bir meslek odası olduğunu anımsatan Sağ, odanın öncelikli görevinin üyeye hizmet etmek, üyenin para kazanmasını sağlamak ve üyesine yol göstermek olduğunu vurguladı.
Sağ; “5 Haziran Çarşamba günü odamızın Yönetim Kurulu Başkanlığı Seçimi olacak. Grubumuz ile birlikte Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Yönetim Kurulu Başkanlığı’na adayım. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 25 yıldır Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyesiyim. Ticaret ve Sanayi Odası’nı yakından biliyorum. 4,5 yıldır da odamızın Meclis Başkanı olarak görev yapıyorum. Birçok görevde yer aldım ve bütün görevlerimi layığı ile yerine getirmeye çalıştım. Odamız içerisinde bir takım olumsuzluklar gündeme geldi ve ayrı bir ekip kurup seçimlere katılmaya karar verdik. Benim Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki geçmişimde 25 yıldır odanın ildeki faaliyetlerinde oda üyelerine çok fazla hizmet veremediğini bizzat yaşayanlardanım. Bununla ilgili birçok önerimiz oldu. Oda daha aktif olmalıdır, üyeye inmelidir, yerel hizmet veren işletmelere öncelik tanımalıdır, dertlerini dinlemelidir demiştim. Bunlara istinaden arkadaşlarımız ile birlikte yönetime talip olduk.
* “Oda daha aktif ve yön verici olmalıdır”
Kısmet olurda seçilirsek, odamız üyelerinin bütün ihtiyaçlarına cevap vereceğiz. Gerek personeli, gerek yönetim kadrosu ile yapılabilecek ne varsa bizzat hizmeti ayağına götürmeyi planlıyoruz. Bu konuda kararlıyım. Olması gereken de bu. Birçok arkadaşımız odanın ne işe yaradığını ve aidat toplamaktan başka hiçbir işe yaramadığını söylüyorlar. Tabiî ki odamızın hizmetleri var. Ama oda daha aktif ve yön verici olmalıdır. Sadece aidat toplayan ve ramazanlarda iftar yemeği veren oda olmamalıdır.
* “Odamız özellikle liderlik etmeli”
Kırklareli büyüyor ve sanayi çok hızlı gelişiyor. Ama üyelerimizin bundan çok fazla haberi yok. Bunun için kendisini şekillendiremiyor. İş adamları hangi yöne yatırım yapacaklarını belirleyemiyorlar. Odamız özellikle liderlik etmeli. Kırklareli’de birçok sivil toplum kuruluşu var. Hiçbir sivil toplum kuruşu ile koordinasyon kurulamadı. Bu ile doğru düzgün bir hizmet gelmedi. Halen de devam ediyor. 
* “Kadromuz Kırklareli sevdalısı, Kırklareli’ne hizmet etme anlayışında”
Benim Meclis Başkanlığı dönemimde bir takım girişimler oldu. Ankara’ya gittik, bir organizasyon yaptık. Ama bu sadece bir turistik gezi niteliğinde kalmamalı. Nitekim de biz bundan daha ileriye gidemedik. Sivil toplum kuruluşlarını bir çatı altında toplayamadık. Kısmet olursa seçilirsek yapmamız gereken işlerin başında birlik ve beraberliği sağlamak olacak. Bunu yapalım ki Kırklareli’ne daha kolay hizmet gelsin. Birçok işi yapabileceğime inancım var. Bu kadroyu hazırlarken, işinde başarılı vizyonu ve misyonu olan arkadaşlarımızla bir araya geldik. Kadromuzun tamamı Kırklareli sevdalısı, hepsi bu ile hizmet etme anlayışında olan arkadaşlarımız. 
* “Benim yapım problemi hemen çözmektir”
Hizmete talip olmak fedakarlık ister. Mevcut meclisimizin yarısı bizim ekibimizde. Herkes farklı problem çözme yöntemi var. Bazı insan pratik çözer bazı insan problemi problem eder. Belki mevcut yönetim ile birlikte yürüyemediğimiz nokta budur. Benim yapım problemi hemen çözmektir. Ben kendime güveniyorum. Ben problemi ya olur yada olmaz diye çözerim.
* “Ticaret ve Sanayi Odası bu ilin önünde yürümelidir, rehberlik etmelidir”
Kırklareli’de en büyük muzdarip olduğumuz işlerden bir tanesi oda olarak alacağımız hizmeti kendi üyemize bile veremedik. Ben buna nasıl isyan etmem. Neden bu oda resmi kurumlardan hizmet alsın. Ticaret ve Sanayi Odası kanunla kurulmuş meslek odasıdır. Bizim odamız üyeye hizmet etmelidir. Üyenin bütün dertlerini dinlemeli, sorunlarını çözmeli hatta ona yol göstermelidir. Ticaret ve Sanayi Odası bu ilin önünde yürümelidir, rehberlik etmelidir. Buna benimde ihtiyacım var ben bir iş adamıyım. Yeni müteşebbislerin de buna ihtiyacı var. Bu il büyüyecekse hep beraber büyüsün. Bir kesim büyüsün bir kesim batsın olmaz. Dışarıdan Kırklareli’ne sermaye akışı gelecektir buna engel olmak mümkün değil. Ama bizim kendi içimizdeki dinamiklerde çıksın.
* “Vizyonu olmayanlar bu işlere talip olmasın”
Kırklareli’deki gıda toptancılarının haline bir bakın hepsi darmaduman. Biri sanayi ortasında, kimisi apartmanın altında. Bu bir rezillik değil midir? Bir site olur hepsi oraya toplanır. Vizyonu olmayanlar bu işlere talip olmasın. Bu odanın bir vizyonu olmalı, üyenin geleceğini çizmeli ve bu istikamette yürümeli. Yoksa ufak işler her zaman yapılıyor.
* “Ticaret ve Sanayi Odası ticarethane değildir, olmamalıdır”
Örneğin ‘K Belgesi’ önemli bir belge. Belge bitimine bir hafta kala telefon ile irtibata geçerek haber verilse kötü mü olur. Bırakın adamın canı yanmasın. 15 bin lirası cebinde kalsın. Bu hizmeti ver ne sakıncası var. Bu odanın bin 500 üyesi var. Bunların içerisinde ticari aracı olan 500 kişi var. 500 kişiye hizmet veremez miyiz? Aidat borçları da aynı şekilde. Adamlar aidatlarını ödemeyi unutuyorlar neden hatırlatılmasın. Neden faiz işlensin. Ticaret ve Sanayi Odası ticarethane değildir, olmamalıdır. Hizmet vermelidir. Bizim ekibimiz kazanırsa vatandaşlarımıza bunları yaşatmayacağız. Biz üyeye hizmet edeceğiz. Üye bizim için birinci öncelik, üyemiz para kazanmalıdır. Bu vesile ile yapılacak olan seçimlerin başta üyelerimize halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olan Mehmet Sağ’ın ekibi şu isimlerden oluşuyor; Ali Taşkın, Cengiz Bağıran, Zafer Yılmaz, Kamil Millidere, Soner Ilık, Cemal Alkan, Hakan Bozkurt, Mehmet Yılmazlar, Tahir Baskın, Sinan Kadaifçi, Sebahattin Karalar, Halit Sucuoğlu, Ali Keser, Kemal Yılmazoğlu, Hasan Hüseyin Kayan, Mehmet Kurtoğlu, Mustafa Yılmazoğlu, Şakir Karakaya, Tamer Ayduğan, Ferit Kaya, Recep Bars, Murat Alınterim, Rıfat Rafael Haleva, Reşat Akın, Aydın Dereli ve Erol Türkkan. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here