“Medya kadına yönelik şiddeti körüklüyor”

19
Edirne’nin İpsala ilçesinde ”kadına yönelik şiddet” konulu konferans düzenlendi.
İpsala Kent Konseyi, İpsala Belediyesi, Trakya Üniversitesi, İpsala Kaymakamlığı, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği işbirliği ile İpsala Meslek Yüksekokulu toplantı salonunda yapılan konferansta, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi İkinci Başkanı Doç. Dr. Burcu Tokuç bir konuşma yaptı. 
Tokuç, aile içinde en çok kadınların şiddete maruz kaldığını ve kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu söyledi. Kadınlara yönelik şiddette medyanın rolünün çok büyük olduğunu ileri süren Tokuç, şunları kaydetti: 
”Özellikle ülkemizde medya kadına yönelik şiddeti körüklüyor. Dizilerde aile içi şiddet bulunuyor. Reklamlarda hep bu sahneler var. Bu durum sömürülüp sıradanlaştırılıyor. Dizilerde tecavüz sahneleri rağbet görüyor, kadına yönelik şiddet sıradanlaştırılıyor. Şiddet magazin programlarının içinde sık sık gösterilip toplum içinde olağan bir durum haline getiriliyor. Medya kadının haklarını savunacağı yerde kadınlar suçluymuş gibi gösteriliyor. 
Kadınlara haklarını aramasını öğretmeli, şiddete karşı eğitim verilmelidir. Kadınlara sosyal güvence sağlanmalı. Sivil toplum kuruluşları kadına şiddet konusunda çalışmalar yapmalıdır. Çocuk çağlardan itibaren her bireye saygı duyulması gerektiği öğretilmelidir. Kadınların meslek edindirilmesi Sosyal güvenceleri sağlanması gerekiyor.” 
İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz ile çok sayıda vatandaşın katıldığı konferansta, Tokuç’a İpsala Kent Konseyi Başkanı ve İpsala Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Hayati Arda plaket verdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here