“Medya Etik Ödülleri”ne başvuru süresi uzatıldı

10
* Medya Etik Konseyi tarafından her yıl düzenlenen ve yılda bir kez verilen, “2012 Yılı Medya Etik Ödülleri” için başvuru süresi uzatıldı. Daha önce 10 Şubat olarak açıklanan son başvuru tarihi, 28 Şubat 2013 olarak değiştirildi.
HABER MERKEZİ
Medya Etik Konseyi tarafından verilen “Medya Etik Ödülleri”ne başvuru süresi uzatıldı. Medya Etik Konseyi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre “Medya Etik Ödülleri” 6 Kategori ve 29 Dal’da (alt başlıkta) verilecek. Başvurular ise 28 Şubat 2013 tarihine kadar kabul edilecek.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan “Medya Etik Ödülleri” 2012 yılı içersinde yazılı Basın (Gazete-Dergi), Televizyon, Radyo, Haber Ajansçılığı, Yerel Medya ve İnternet Haber Siteleri’nde yer alan yayınlara verilecek.
2007 yılında kurulan Medya Etik Konseyi, medyada özdenetim faaliyeti yapmak üzere çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda; medyada ciddi, seviyeli, ilkeli ve meslek etiğine uygun olarak mesleği icra eden gazetecileri teşvik amacıyla ‘Medya Etik Ödülleri’ 2010 ve 2011 yılında verildi. Medya Etik Ödülleri, yazılı ve görsel medya ile internet haberciliğinde, basın meslek ve etik ilkelerine uygun yayın yapan medya mensuplarına verilen bir ödül. Bir defa medya etik ödülü alan gazeteciye aynı kategoride tekrar ödül verilmiyor.
Ulusal Basın, Ulusal TV, Radyo, Haber Ajansı, Yerel Basın ve İnternet yayıncılığı yapan kurumlar, yayınladıkları programları ve yayıncılarını aday gösterebildiği gibi, gazeteciler de şahsen başvuru yapabiliyor. Ayrıca Medya Etik Konseyi Yüksek Kurulu üyeleri de teklifte bulunabiliyor.
Medya Etik Ödülleri’ne teklif edilen haberler, yerel ve ulusal yazılı basına ait ise PDF dosyası şeklinde bilgi@medyaetikkonseyi.com adresine ya da gazete ve derginin asıl nüshası veya fotokopisi 0216 495 90 46 nolu faksa gönderilebiliyor. Haber, televizyon ve radyoda yayınlanmış ise USB veya CD’ye kaydedilmiş olarak posta adresine ulaştırılabiliyor. Haber ajansı ve internet sitesi tarafından yayınlanmış ise PDF dosyası bilgi@medyaetikkonseyi.com adresine veya kâğıt çıktısı alınarak 0216 495 90 46 no.lu faksa başvuru yapılabiliyor.
Başvurular ödül kurulu üyeleri tarafından belirleniyor. Ödül Kurulu ise şu isimlerden oluşuyor: Mehmet Atalay, Hakan Sarıhan, Abdurrahman Şen, Mehmet Şeyho, Zeki Gümüş, Hüseyin Gökçe, Nevzat Bayhan, Nejat Sezik, Nuh Gönültaş, Ünal Tanık, Fatih Karaca, Servet Engin ve Hakan İnce.
Başvurular bu yıl 28 Şubat 2013 tarihine kadar kabul edilecek. Mart ayının ikinci haftasında ödül kazananlar açıklanacak ve Nisan ayı içinde düzenlenecek bir törenle ödüller sahiplerini bulacak.
Ödül kategorileri ve alt başlıklar ise şu şekilde belirtildi:
1- Yazılı Basın (Gazete-Dergi) Haberciliği: 
* Köşe Yazarı Meslek Etik Ödülü
* Yazılı Haber Etik Ödülü
* Ekonomi Haberi Etik Ödülü
* Aile ve Çocuk Haberi Etik Ödülü
* Kültür Sanat Haberi Etik Ödülü
* Spor Haberi Etik Ödülü
* Magazin Haberi Etik Ödülü
* Fotoğraf Etik Ödülü
2- Televizyon Yayıncılığı:
* TV Program Etik Ödülü
* TV Haber Etik Ödülü
* TV Müzik-Magazin Etik Ödülü
* TV Dizi Etik Ödülü
* TV Belgesel Etik Ödülü
* TV Aile-Çocuk Etik Ödülü
* TV Kültür Sanat Etik Ödülü
* TV Spor Programı Etik Ödülü
3- Radyo Yayıncılığı:
* Radyo Haber Programı Etik Ödülü
* Radyo Sunucu Etik Ödülü
* Radyo Müzik Programı Etik Ödülü
* Radyo Aile ve Çocuk Programı Etik Ödülü
4- Haber Ajansçılığı:
* Yazılı Haber Etik Ödülü
* Görüntülü Haber Etik Ödülü
* Fotoğraf Etik Ödülü
5- Yerel Medya Haberciliği:
* Yerel Yazılı Haber Etik Ödülü
* Yerel Görüntülü Haber Etik Ödülü
* Yerel Fotoğraf Etik Ödülü
6- İnternet Haberciliği:
* İnternet Köşe Yazarı Etik Ödülü
* İnternet Özel Haber Etik Ödülü
* İnternet Fotoğraf-Görüntülü Haber Etik Ödülü (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here