Medya Etik Konseyi’ni Kırklareli’de ağırladık

14
* Medya Etik Konseyi Genel Başkanı Esendir; “Medya ahlaki değerlere dikkat ediyorsa, Türkiye’nin geleceği de önem arz ediyor demektir” dedi.
HABER MERKEZİ
Medya Etik Konseyi Yönetim Kurulu Toplantısı gazetemiz imtiyaz sahibi Elmas Cankurt’un ev sahipliğinde Kırklareli’de yapıldı. 
Dün Kırklareli’ye gelen Medya Etik Konseyi Genel Başkanı Halit Esendir, Başkan Yardımcısı aynı zamanda Hilal Tv Genel Yayın Yönetmeni
Hakan Sarıhan, Genel Sekreter Nejat Sezik ve yönetim kurulu üyeleri; Yerel Medya Sorumlusu Elmas Cankurt, Han Yayınları Sahibi Hüseyin Gökçe, Uluslar arası Sivil Toplum Konseyi (USTKON) Başkanı Servet Engin, Arı Maden Aş. Sahibi İbrahim Palamut, Hilal Tv Genel Müdürü Adnan İnanç, STV Spor MüdürüMehmet Şeyho ve eşi Hacer Şeyho saat 11.00’da Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı, saat 12.30’da ise Kırklareli Belediye Başkan Vekili Mehmet Fikret Akın’ı ziyaret etti. Gazetemiz Genel Koordinatörü Hacer Gökkaya ve Elmas Cankurt’un eşi Kıymet Cankurt da organizasyona hazır bulundu. Buradaki ziyaretlerin ardından Elmas Cankurt’un çalışma ofisinde Yerel Medyanın dünü bugünü ve sorunları konularını görüşüldü.
18 Nisan 2013’te çeşitli dallarda yayın eserlerinin etik değeri olan, 43 gazeteciye verilen ödüllerin ve yapılan ödül töreninin değerlendirmesi yapıldı.
Medya Etik Konseyi Genel Başkanı Esendir, Trakya’da Yeşilyurt Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt’un ofisinde yaptığı açıklamasında, yerel basının Türkiye’nin geleceğinde önemli bir yer tutuğunu ifade etti.
Medya vizyonunun çok önemli olduğunu vurgulayan Esendir, Medya Etik Konseyi olarak, medyanın toplumun değerlerini koruyucu, kollayıcı, insana ve aileye değer verici bir konuma gelmesini arzu ettiklerini söyledi.
Esendir; “Medya Etik Konseyi olarak 2013 yılı ödül töreni yaptık. Türkiye’nin 43 gazetecisine etik ödülü verdik. Hedefimiz 20 yılda Türkiye’de 100’den fazla gazeteciye ödül vererek medyayı etik hale gelmesini sağlamak. İnsanlar haber yapıyor, reyting kazanacağız derken, etik değerlerini kaybediyorlar. Bu da toplumun yıkılmasına, çöküşüne ve ülkemizin geleceğini endişeye sevk ediyor. Bu yüzden Medya Etik Konseyi kuruldu. Toplumun geleceğine katkı verebilecek iyi insanların elinde bulunan medya, topluma faydalı işler yapabilmesini sağlamak için yola çıktık. Bazen rüşvetle, suiistimallerle, menfaatlerle insanların değerlerini çürütebiliyorlar. Bu amaçla Medya Etik Konseyi olarak çalışmalar yapıyoruz. Yerel basın ne kadar fazla yerel meselelere sahip çıkarsa o toplumun problemlerini ortaya koyarsa, toplumdaki yönetici ile yönetilen arasındaki problemlerin azalacağını ve Türkiye’nin daha iyi noktaya geleceğine inanıyoruz. Medya etik ise ahlaki değerlere dikkat ediyorsa, Türkiye’nin geleceğinde önem arz ediyor demektir” şeklinde konuştu. 
Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt ise Medya Etik Konseyi’nin Mayıs ayı toplantısının Kırklareli’de yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Buradaki toplantının ardından bir çiftlikte öğle yemeği yendi. 
Yemeğin ardından İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aktaş ve Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı’ya ziyaretler gerçekleştirildi. Bu ziyaretlerin ardında Mayıs ayı buluşması sona erdi.  (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here