Medeniyetin başlangıcı Kırklareli’nde Müze ilgi görmüyor

20
* Avrupa Kıtası’nda insanların ilk yerleşik olarak hayatlarını sürdürdükleri Kırklareli tam anlamı ile Açık Hava Müzesi. Buna rağmen Kırklareli Müzesi’nin yeterince ilgi görmediği belirtiliyor. Müze’ye ilginin arttırılması için tanıtım faaliyetlerinin arttırılması gerekiyor.

HABER MERKEZİ
Binlerce yıl evvelsinde Avrupa Kıtası’nda ilk yerleşik insanlar Kırklareli il sınırları içerisinde bulunan yerlerde hayatlarını sürdürmüşler. Burada yerleşik tarım ile hayvancılıkla uğraşmışlar. Köyler, kentler meydana getirmişler. Bunun yanında zamanın en muhteşem yapılarını yaparak gelecekteki nesillere bırakmışlar.
Kırklareli sınırları içerisinde barındırdığı bu önemli özelliği ve kazılarda çıkan tarihi yapıları ile tam anlamı ile Açık Hava Müzesi olma özelliğini de taşıyor. Ancak bunların tanıtılmasına gereken önemin verilmemesi sonucu Kırklareli’nde yaşayanlar Müze’nin dahi yerini bilmiyorlar. Kırklareli’nde yıllardır yaşayan vatandaşlardan çoğu merkez ilçedeki Kırklareli Müzesi’ni gezmemiş durumda bulunuyor.
Yapılan kazılar sonucunda birçok tarihi eser gün yüzüne çıkartılarak Kırklareli Müzesi’nde sergileniyor. Bunlara rağmen halen Kırklareli il merkezinde bulunan Kırklareli Müzesi’nin yeterince ziyaret edilmemesi Kırklareli’nde Müzeciliğin yeteri kadar tanıtılmadığının da bir göstergesi durumunda bulunuyor.
Kırklareli Müzesi’ne yapılan ziyaretlerin yeterli olmadığını belirtilirken, bu sayıların arttırılarak turistlerin ilgisinin çekilebilmesi için tüm Kırklarelileri görev düştüğünü belirterek bu konuda kamuoyunun desteğini bekliyorlar. Yapılacak olan tanıtım faaliyetleri ile Kırklareli Müzesi’nin ve tarihi mekânlarının ziyaretçi akınına uğrayabileceği de ifade ediliyor. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here