Meclis’ten Mikro HES Projesi’ne temkinli yaklaşım

10
Kırklareli İl Genel Meclisi, Kasım ayı beşinci birleşiminde Kofçaz İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlatılarak meclis gündemine getirilen Mikro Hidroelektrik Santrali (HES) projesi’ne oy çokluğu ile hayır diyerek, projenin daha ayrıntılı bir biçimde meclis gündemine sunulmasını istedi.
HABER MERKEZİ
Meclis Başkanı Behçet Şen Başkanlığı’nda İl Özel idaresi İl Genel Meclis Salonu’nda 10 Kasım 2011 Perşembe günü saat 11.00’da yapılan toplantıda İl Özel İdaresi’nin 04/11/2011 tarih ve 7705 sayılı, Trakya Kalkınma Ajansı "Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı" nezdinde Kofçaz İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlatılan projelerin gerçekleştirilmesi için Kalkınma Ajansı Kredileri katkı payı olarak toplam proje bedelinin %10’u olan 35 bin TL’nin İl Özel İdaresi Bütçesi’nden sağlanması ve Genel Sekreter Raif Kelep’e yetki verilmesi teklifi görüşüldü.
Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından verilen teklifte Kofçaz İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin 04/11/2011 tarih ve 269 sayılı yazısı ile Trakya Kalkınma Ajansı 2011 yılı teklif çağrısı kapsamında “Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı” Kofçaz İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulmak üzere yaklaşık maliyeti 350 bin TL olan Mikro HES Projesi hazırlandığı bildirilmiştir. Kalkınma Ajansı küçük ölçekli alt yapı mali destek programı nezdinde Kofçaz İlçesi köylerine hizmet götürme birliği tarafından hazırlanan söz konusu projenin gerçekleşmesi için il özel idaresinin proje ortağı olması ile kalkınma ajansı kredileri katkı payı toplam proje bedelinin %10’u olarak 35 bin TL’nin İl Özel İdaresi Bütçesi’nden sağlanması ve Genel Sekreter Raif Kelep’e yetki verilmesi hususunun görüşülüp karara bağlanması istendi.
Teklif sonrası söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın konunun görüşülmesi için 10 dakika ara istendi. 
Daha sonra söz alan AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Metin Güvenç, Kalkınma Ajansı’na proje sunmak ile ilgili bir konun daha önlerine geldiğini belirterek; “Bu projeyi onaylanarak sayın Vali’nin onayı ile 11 Kasım 2011günü ajansa teslim edilmesi gerekiyor. Çünkü proje teslim tarihi için son gün 11 Kasım, bu konu ile ilgili ya olumlu oy vereceğiz, yada kabul etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Başkan Şen oturuma 10 dakika ara verdi. Aranın ardından CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak projenin ciddi olduğunu ve son anda önlerine getirildiğini ifade ederek şunları kaydetti;
“Kofçaz İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan Mikro HES Projesi ile ilgili özel idaremizden 35 bin TL’lik miktar istendi. Projenin henüz tam anlamıyla tamamlanmadığını düşünüyoruz. Proje kapsamında 3 aylık hazırlık döneminden sonra gerekli izinlerin alınacağı şeklinde bize açıklama yapıldı. Grup olara projenin aceleye getirildiğini düşünüyoruz. Son anda gündemimize geldi. Projenin tamamlandıktan sonra meclisimize sunulmasını düşünüyoruz. Bu teklife red oyu vereceğiz.”
Daha sonra söz alan AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Metin Güvenç grup olarak projenin ilçeye ve köylerine fayda sağlayacağını düşündüklerinden olumlu oy vereceklerini belirterek; “Bizim grup olarak düşüncemiz şudur; Kofçaz ilçemiz her açıdan kötü durumda, bu projenin Kofçaz’a fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu projenin zarar getirmeyeceği kanaatindeyiz. Biz gerekli desteğin Kofçaz ilçesine verilmesi taraftarıyız. Bu nedenle kabul oyu kullanacağız” dedi.
Meclis Üyesi Metin Güvenç’e cevaben Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın; “Kofçaz ilçesine yatırım yapılmasını bizde istiyoruz. Ancak projenin aceleye getirilerek yeterli inceleme olmadan önümüze geldiğini söylüyoruz. Bu nedenlerden dolayı red oyu kullanacağız.” şeklinde konuştu.
* “Bilim adamlarının yüzde 95’i bu tür projelerin yanlış olduğunu söylüyor.”
Daha sonra söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç, projenin alelacele önlerine getirilerek kabul edilmesinin sakıncalı olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti;
“Tanrı bu doğayı kullarının yararlanması için bizlere bahşetti. Doğadan hepimiz yararlanıyoruz. Önümüze acil proje getiriliyor. Bu proje birkaç aydır hazırlanma evresi olduğu halde meclise son anda getiriliyor. Mikro HES Projesi ülkemizin gündeminde 5 yıldır var. Büyük olayların yaşandığı, mahkeme kararlarının alındığı bir projedir. Bu projeler böyle önümüze geldiğinde doğru veya yanlış karar verip veremeyeceğimiz belli değil. Bu projenin muhakkak incelenmesi gerekiyor ve uzun vadede bilim adamları tarafından incelenmesi gereken bir konudur. Bilim adamlarının yüzde 95’i bu tür projelerin yanlış olduğunu söylüyor. Mahkeme kararları projeleri bozuyor. 
* “Milyonlarca yıl önce bize bahşedilen doğayı 30 saniyede projeye teslim etmek vicdana sığmaz”
Görünüş itibari ile şimdi bu projeyi inceleme şansımız yok. 30 saniyede bizden karar vermemiz isteniyor. Milyonlarca yıl önce bize bahşedilen doğayı 30 saniyede karar verip bu projeye teslim etmek vicdana sığmaz. Proje önümüzdeki yıl artı ve eksileri ile önümüze getirilir ise daha iyi olacaktır.
* “Kofçaz İlçesi’nin kalkınmasını bizde istiyoruz.”
Kofçaz’a 3 bin dönüm arazide Ceviz Fidanı Ekimi Projesi’ne meclis olarak biz karar verdik. Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılığın Desteklenmesi için proje gelirse olumlu karar elbette ki veririz. Daha öncelerde meclis olarak Kofçaz’da Gümrük Kapısı açılması için teklif verdik. Kofçaz’a Gümrük Kapısı açılırsa Demir Yolu Hattı çekilmesi ilçeye faydalar sağlar. Kofçaz İlçesi’nin kalkınmasını bizde istiyoruz. Mikro HES Projesi’nin bütünlüklü olarak ele alınmasında fayda var. Projenin incelendikten sonra tekrar önümüzdeki yıl meclis gündemine sunulmasını Kofçaz halkı için daha yararlı olacağına inanıyorum. Bu anlamda olumlu oy kullanacağım.” 
Başkan Şen daha sonra maddeyi oylamaya sundu. Verilen teklif maddesi 8 kabul oyuna karşılık, 15 red oyu ile kabul edilmedi. Yapılan oylama sırasında Kofçaz İlçesi İl Genel Meclis Üyesi Hasan Dağ’ın Meclis Salonu’nda olmaması dikkat çekti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here