Meclis’ten Longoz Ormanları için önemli adım

16
Kırklareli İl Genel Meclisi Longoz Ormanları ile ilgili önemli bir başlangıcı yaptı.

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Özel İdaresi Şubat ayının 4. birleşimini dün saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

* Yapım aşamasındaki okul arsası yeni tahsis edildi

İl Genel Meclisi toplantısının ilk gündem maddesinde Kırklareli Karakaş Mahallesi’nde arsa vasıflı 1451 ada, 2 parsel nolu ve 3,403 metrekare yüzölçümlü, 3315/3403 hissesi İl Özel İdaresi adına kayıtlı bulunan taşınmaz mal üzerine anaokulu yapılabilmesi için, taşınmazın Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi  Eğitim Müdürlüğü adına tahsis edilmesi teklifinin görüşülmesi yer aldı.
Teklif hakkında söz alan CHP Kırklareli Merkez İl Genel Meclisi Üyesi Aydın Karakoç; “Ben şuan kırıldım. Çünkü aynı olayla ikinci kez karşılaşıyoruz. Temeli atılmış yapımı devam eden bir binanın olduğu arsanın tahsisi bizden daha yeni isteniyor. İl Özel İdaresi’nin mal varlığı kim tarafından kontrol ediliyor? Ya biz oraya başka bir şey yapmak üzere olsaydık ne olacaktı?
Bir gün bize gelip diyecekler ki “Biz Özel İdare’nin ana binasını sattık, hadi oylayın”. Bu olmayacak bir şey ama artık tereddüt etmeye başladım. Bunların olmaması gerekiyor” dedi.
Arsanın tahsisi oylandı ve tahsis oybirliği ile kabul edildi.
* Longoz Ormanları için Meclis’ten önemli adım
Daha sonra Aydın Karakoç’un Longoz Ormanları ile ilgili verdiği önergenin görüşülmesine geçildi. Konu hakkında söz alan Aydın Karakoç;
“Longoz Ormanları bir doğa harikasıdır ve doğa harikaları bir kez kaybolduklarında bir daha geri gelmezler. Longoz Ormanlarını koruyarak günümüze kadar gelmesini sağlayan atalarımıza ve korunmasında emeği geçen Demirköy halkına teşekkür ediyorum.
Biz bu ormanın korunması için çalışmalar yapmalıyız. Ormanın çeşitli bölgelerine gözetleme kuleleri yapmalıyız. Kişilerin başına buyruk gezmemeleri için ormanda rehberler bulundurmalı ve ormanı tanıtıcı broşürler bastırmalıyız. Bunlara dahil olarak da orman içinde kaybolmaları önlemek için tabelalar olmalı. Bununla ilgili detaylı bir çalışma yaparak bunların yapılmasını sağlamayız” dedi.
Konu hakkında söz alan CHP Demirköy İl Genel Meclis Üyesi Safet Üresin;
“Aydın Bey güzel bir konuya değindi, ama biz İl Genel Meclisi olarak bunun altından çıkamayız. Bence bu konuyu bir komisyona havale ederek ilgili yerlerle görüşülüp işbirliği sağlanmalı” dedi.
Konuşmaların ardından teklif oybirliği ile Çevre Komisyonu ve Özel Komisyona havale edildi. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here