Mecliste tatil yok, iş var

12
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Mayıs ayı görüşmeleri sürüyor.
HABER MERKEZİ
İl Genel Meclisi’nin 2013 yılı Mayıs ayı 4. birleşimi 7 Mayıs 2013 Salı günü saat 10.50’de başladı.
Yoklama ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunmasının ardından Meclis Başkanı Behçet Şen, oturuma 5 dakika ara verdi. 
Yapılan grup toplantılarının ardından 11.15’te başlayan 2. oturumda meclis gündeminin ilk maddesi olan; İl Genel Meclisi’nin tatil ayının belirlenmesi teklifi görüşüldü.
CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın konu ile ilgili söz alarak yapılan grup toplantısında alınan kararı açıkladı. Bu yılki yoğun çalışmalar dolayısıyla İl Genel Meclisi’nin tatil yapmaması önerisinde bulunarak, şunları söyledi;
“Kırklareli İl Genel Meclisi olarak bu yıl yoğun işlerimiz var. Ben biraz araştırdım ve birçok il de bu yıl tatil yapmayacak. Öncelikli olarak işlerimize konsantre olmamız ve işlerimize odaklanmamız gerekiyor. Dolayısıyla ben bu yıl tatil yapılamamasını öneriyorum.”
Meclis Başkanı Şen, Taşkın’ın önerisini meclisin oyuna sunmasının ardından oy birliği ile kabul edildi.
Gündemde görüşülen diğer bir madde ise Lüleburgaz İlçesi Ovacık Köyü’nde Işıt Biyokütle Enerji A.Ş. tarafından Biyogaz Enerji Üretim Tesisi kurulması amacıyla hazırlanan 1/5 bin ölçekli nazım imar planı ve 1/bin ölçekli uygulamalı imar planının onaylanması konusunda imar ve bayındırlık komisyonu tarafından hazırlanan rapor görüşüldü.
Okunan komisyon raporunun ardından söz alan AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç, Biyogaz Enerji Üretim Tesisi’nin kurulmasını önemsediğini ifade etti.
Bu tür konularda yatırımcıların teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Güvenç;
“Çok önemsediğim bir konu. Burada önemli bir soruna çözüm üretiliyor. Kırklareli’nin enerji ihtiyacı oldukça fazla. Bizler hayvan atıklarının nerede döküleceği konusunda tartışmalar yaparken de bunu konuşmuştuk. Böyle tesisler kurularak hayvan atıkları ile biyogaz enerjisi elde edilerek Kırklareli’nin ihtiyacına cevap vermek adına önemli bir yatırım. Bu konu gibi Kırklareli yararına olabilecek bütün yatırımcıları teşvik etmemiz gerekiyor. Aynı tesise benzer 3-4 tesisin daha kurulmak istendiğini duydum” dedi.
CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın’da bu tür yatırımcıları teşvik edilmesi ve onlara bu tesislerin kurulması için çeşitli kolaylıkların sağlanması gerektiğini ifade ederek, grup olarak olumlu oy kullanacaklarını söyledi.
Yapılan oylamanın ardından oy çokluğu ile kabul edildi.  (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.