Meclis, Şehit ve Gazi yakınlarına sahip çıktı

41
Kırklareli İl Genel Meclisi Şubat Ayı 3. Birleşimi 4 Şubat 2015 Çarşamba Günü saat 10.30’da İl Genel Meclisi Salonu’nda yapıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Şubat Ayı 3. Birleşimi 4 Şubat 2015 Çarşamba Günü saat 10.30’da İl Genel Meclisi Salonu’nda yapıldı. Birleşiminin Gündeminde, İl Özel İdaresi’nin makine- ekipman kiralama bedellerinin belirlenmesi, Karahıdır Göleti’nin suları altında kalan araziler ile mağdur olanların mağduriyetlerin giderilmesi, Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü tadilat işlerinde kullanacağı ödeneklerin aktarımı ve Kırklareli Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve dayanışma Derneği’nin, İl Özel İdaresi iş hanında bulunan Ofisi’nin Ücretsiz 5 yıllığına Kira sözleşmesi yenilenmesi vardı.
* Komisyonların hazırladığı raporlar oybirliği ile kabul edildi
İl Genel Meclisi’nin 1.Gündem maddesi; “ 09/01/2015 tarih ve 17 sayılı kararına istinaden, 2015 yılında uygulanacak makine-ekipman kiralama bedellerinin belirlenmesi hususunda Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi” Plan ve Bütçe Komisyonunun raporu okundu. Raporda, Fiyatlar ve şartları kalem kalem çıkartılarak oylamaya sunuldu. Madde, oy birliği ile kabul edildi.
İl Genel Meclisi’nin 2. maddesi; “09.01.2015 tarih ve 18 sayılı kararma istinaden, ilimiz Merkez Karahıdır Mahallesi, Kavak Bağları Mevkiinde 679 ada, 96 parsel numaralı 2650 m2 tapulu arazisinde İl Özel İdaresine ait Karahıdır Göletinin suları altında kalan vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi talebine istinaden, gerekli istimlâk çalışmalarının yapılması hususunda Göletler ve Su Ürünleri Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi.” Komisyon raporunu okudu. Raporda, “Kırklareli Belediye Başkanı ile görüşüldüğü ve Karahıdır korusuna yapılacak Kent ormanı projesi ile göletin Belediyeye devredilmesi, Belediye tarafından mağdurların mağduriyeti giderilebileceği sunuldu. Rapor oy birliği ile kabul edildi.
İl Genel Meclisi’nin 3. Maddesi; “09.01.2015 tarih ve 23 sayılı kararına istinaden, îl Özel idare Bütçesinde yer alan Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde, mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinin uygulamalarında yaşanan sıkıntılardan dolayı emniyet hizmetleri altında bulanan ödeneklerin ihale iş ve işlemlerinin yapıldığı ilgili birim müdürlüklerine aktarılması hususunda Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi. Plan ve Bütçe Komisyonunun raporu okundu. Raporun olumlu olması ile mecliste,oy birliği ile kabul edildi.
* Meclis Şehit ve Gazi yakınlarına sahip çıktı
Kırklareli İl genel Meclisi’nin 4. Gündem Maddesinde Kırklarelili Şehit ve Gazi Yakınları vardı. Gündem maddesi; “İl Genel Meclisinin 09/01/2015 tarih ve 27 sayılı kararına istinaden, ilimiz Merkez Karakaş Mahallesi, İstiklal Caddesi, İşhanı Binası zemin kat 5 ve 6 no’lu işyerlerinin, Kırklareli Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine 5  yıl müddetle bedelsiz olarak, yakıt ve diğer giderlerinin kendileri tarafından karşılanmak üzere tahsis edilmesi hususunda İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi.” 
Raporu Komisyon Başkanı Bora Terzi okudu. Raporda; “Ulusumuzun bağımsızlığı ve güvenliği, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğrunda hiç çekinmeden canlarını veren Aziz Şehitlerimiz ile bu uğurda yaralanan Fedakâr Gazilerimizin Yakınları için ne yapılsa azdır. Bu düşünceler ile Karşılıksız tahsis edilmesini uygun buluyoruz” denildi. Madde tartışmasız, oy birliği ile kabul edildi.
* Gündemdışı konularda konuşuldu 
Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan İl Genel Meclisi olarak 2014 yılında yaptıkları çalışmalar sonucunda idareye kazandırılan araçların göreve başladığını dile getirerek; “Geçtiğimiz dönemde meclis çalışmaları ile İdareye kazandırdığımız, 5 araç göreve başladı. 1 Greyder, 1 Çekici TIR ve 3 Kamyon İdaremize teslim edildi. Meclis olarak Kırklareli için Hizmet getirmeye çalışıyoruz bu çalışmalarımız devam edecek” dedi.
Meclisin gündem dışı maddelerinden diğerinde, Meclis Üyesi Gürcan Kırım söz alarak, 4 Şubat Dünya Kanser Günü Mesajını okudu. Kırım’ın Mesajında,  Kanserle Mücadele etmenin yolları, yapılması gerekenler, kanseri erken teşhis ederek erken müdahale ile yenilmesi mümkün olduğu vardı. 
Mecliste Gündem Dışı söz alan Aptullah Mutluer, Kırklareli Belediye Meclisi’nde, Cem Evleri’nin ibadethane olarak kabul edilmesini takdir etti. Bu çalışmada emeği geçen herkesi kutladı. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here