Meclis domuzların sahibini buldu.

18
Kırklareli İl Genel Meclisi çiftçilerin yetiştirdiği ürünlere zarar verdiği gerekçesiyle gündeme aldığı yaban domuzlarının sahibini buldu.

HABER MERKEZİ


Kırklareli İl Genel Meclisi Aralık ayının 4. birleşimini dün saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonunda gerçekleştirdi. Toplantının gündeminde kırsal kesimlerde tarım arazilerine zarar veren domuzların kontrol altına alınması hususunda Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi yer aldı. Raporu okumak için kürsüye gelen Tarım Komisyonu Başkanı Behçet Şen yaptıkları çalışma sonrasında domuzlarla ilgili bir uygulamada bulunamayacaklarını belirtti. Şen raporda domuz sürek avının Çevre ve Orman Bakanlığı’nın izni doğrultusunda yapılabileceğini ve tüm av ayvanlarının olduğu gibi domuzlarında İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından koruma altında olduğunu belirtti.

“Domuzların verdiği zararı İl Çevre ve Orman Müdürlüğü karşılamalı”

Raporu okudukta sonra konuşma yapan Behçet Şen; “Yaptığımız çalışma sonrası domuzların basında yer aldığı gibi komşu ülke Yunanistan’ın değil İl Çere ve Orman Müdürlüğü’nün domuzları olduğunu öğrendik. Tarlası domuzlar tarafından zarara uğramış çiftçilere tavsiyem Tarım İl Müdürlüğü tarafından zararın tespit ettirilerek İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından karşılanmasını talep etmeleridir. Nasıl bir koyun sürüsü bir yere zarar verdiğinde koyunların sahibi zararı karşılıyorsa, domuzları koruyan sahibi İl Çevre ve Orman Müdürlüğü de çiftçinin zararını karşılamalıdır” dedi.

Başkan Sokan gelir peşinde

Şen’in konuşmasının ardından konuşma yapan İl Genel Meclisi Başkanı M. Tuna Soykan meclisin özellikle bu yıl büyük bir maddi sıkıntı içerisinde olduğunu belirterek domuzlarla ilgili uygulanması ihtimal olan avlanmasından ve ticaretinden herhangi bir şekilde gelir elde edilmesi gerektiğinin üzerinde durdu. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here