Meclis bir yandan alıyor, bir yandan satıyor

10
* Kırklareli İl Genel Meclisi Kavaklı kasabasında bulunan ve uzun yıllardır İl Özel İdare tarafından kullanılan Kavaklı Şantiyesi’nin satın alınması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu raporunu oybirliği ile kabul etti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Ocak Ayı 2. Birleşimi 4 Ocak 2011 Salı günü Meclis Başkanı M. Tuna Soykan Başkanlığında yapıldı. Saat 10.30 Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda yapılan birleşimde ilk olarak Ocak ayı 1. birleşime ait tutanak özeti okunarak oy birliği ile kabul edildi.
Gündemin 3. maddesi olan Özel İdaresi’nin 28/12/2010 tarih ve 8189 sayılı, İlimiz Vize İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde, 2011 Yılında görev alacak 2 (iki) hayırsever vatandaşın seçilmesi teklifi görüşüldü. Teklifin okunmasının ardından CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın Mütevelli Heyetinde görev yapmak üzere Adem Olgaç ve Salih Akgün isimlerini önerdi. AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus’ta aynı isimlerin Mütevelli Heyetinde bulunmasına olumlu oy vereceklerini belirtti. Önerilen isimler oybirliği ile kabul edildi.
Gündemin 4. maddesi olan İl Özel İdaresi’nin 31/12/2010 tarih ve 8300 sayılı, İlimiz Demirköy İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetinde, 2011 Yılında görev alacak 2 (iki) hayırsever vatandaşın seçilmesi teklifinin görüşüldü. Teklifin okunmasının ardından CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın Mütevelli Heyetinde görev yapmak üzere Mediha Altınel ve Ayhan Döğer isimlerini önerdi. AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus’ta aynı isimlerin Mütevelli Heyetinde bulunmasına olumlu oy vereceklerini belirtti. Önerilen isimler oybirliği ile kabul edildi.
güİl Özel İdaresi’nin 31/12/2010 tarih ve 8298 sayılı, İlimiz Kofçaz İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetinde, 2011 Yılında görev alacak
3 (üç) hayırsever vatandaşın seçilmesi teklifi görüşüldü. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın Mütevelli Heyetinde görev yapmak üzere Hüseyin Moğol, Metin Bayram ve Kerim Topçu isimlerini önerdi. AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus’ta aynı isimlerin Mütevelli Heyetinde bulunmasına olumlu oy vereceklerini belirtti. Önerilen isimler oybirliği ile kabul edildi. CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın kendi önerdikleri isimlerde kendilerine destek verdikleri için AK Parti gurubuna teşekkür etti.
İl Özel İdaresi’nin 27/12/2010 tarih ve 8174 sayılı, 2011 Yılında makine-ekipman kiralama ve etüt işlemlerinden alınacak ücretlerin, Yeniden Değerleme Oranında (%7,7) arttırılması teklifinin görüşüldü. Kırklareli İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürlüğünce verilen teklifte 2011 yılında uygulanacak olan makine kiralama bedellerinde %7,7’lik bir artışın yapılması gerektiği, bu artışın Maliye Bakanlığınca verildiği belirtildi.
Konu ile ilgili söz alan Kırklareli İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Müdürü Engin Marmara her yıl bakanlık tarafından yapılan açıklama ile bu oranlarda artış yapıldığını, bu artışların her yıl gerçekleştiğini belirtti. Madde hakkında kimse söz almayınca Başkan Soykan maddeyi oylamaya sundu ve madde oybirliği ile kabul edildi.
* İl Özel İdaresi Kavaklı Şantiyesi’ni satın alacak
Gündemin 7. maddesi olan İl Genel Meclisi’nin 30/11/2010 tarih ve 166 sayılı kararına istinaden, İlimiz Merkez İlçe Kavaklı Kasabası sınırları içinde, Korualtı mevkiinde bulunan ve tapuda 2 pafta, 1702 parsel, 18/1702 sayfa no’da kayıtlı 64.100 m2’lik taşınmazın (Kavaklı Şantiyesinin), İl Özel İdaresi adına satın alınması hususunda "Plan ve Bütçe Komisyonu" tarafından hazırlanan raporun görüşüldü. Madde ile ilgili okunan raporda uzun zamandır İl özel İdare tarafından kullanılan ve İl Özel İdaresi’ne ait olmayan Kavaklı Şantiyesi’nin satın  alınmasının Kırklareli İl Özel İdaresi’nin gelecekteki yapacak çalışmalara fayda sağlayacağı, bu nedenle bu alanın alınmasının idarenin mali durumunu zorlamayacağı, bu nedenle bu yerin tapusunun Kırklareli İl Özel İdaresi tarafından 2011 yılı içinde alınmasının komisyon olarak uygun bulunduğu belirtildi.
Raporu okuyan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç, bu tapunun alınmasının çok fayda sağlayacağını belirtti. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Saffet Üresin komisyonun çalışmasını takdir etti ve olumlu oy kullanacaklarını belirtti. AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus ve CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın grupları olarak komisyon raporuna olumlu oy vereceklerini belirttiler.
* Öğrenci Yurdu ile fabrika binası satılıyor
Gündemin 8. maddesi olan İl Genel Meclisi’nin 07/12/2010 tarih ve 167 sayılı kararına istinaden, mülkiyeti İl Özel İdaresine ait İdari Hizmet Binası, Kofçaz Yolu üzerindeki, arazi, Kavaklı Kasabasında bulunan Fabrika Binası ve arsası, Pınarhisar İlçesinde bulunan 2 (iki) Katlı İşyeri ve Lojman Binası, Lüleburgaz İlçesinde bulunan Kargir Ev, İstanbul İlinde bulunan Öğrenci Yurdu Binası ile İl Özel İdaresi’ne ait gayrimenkullere ilişkin oluşturulan taşınmaz mallar envanterinde yer alan diğer taşınmazlar arasından satışa uygun olanlar hakkında "Plan ve Bütçe Komisyonu" tarafından hazırlanan raporun görüşüldü.
Madde ile ilgili okunan raporda İl Özel İdaresi’ne ait hizmet binası, Kofçaz yolu üzerindeki arazi, Pınarhisar İlçesindeki iki katlı İş Yeri ve Lojman Binası ve Lüleburgaz İlçesinde bulunan Kagir Ev gelecekte Kırklareli İl Özel İdaresi’ne faydalı olabileceği düşünüldüğünden satışa uygun bulunmazken, İstanbul ilinde bulunan Öğrenci Yurdu ile Kavaklı Kasabası’nda bulunan Fabrika binası ve arsası yapılan değerlendirme ile satışa uygun bulundu. Raporun sonunda satışa uygun bulunan yerlerin 2011 yılı içerisinde satılması için gerekli yasal işlemlerin başlatılmasının uygun bulunduğu belirtildi.
Rapor ile ilgili söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Saffet Üresin Pınarhisar ve Lüleburgaz’daki yerlerin fiyatlarının az bulunması nedeniyle mi buraların satışının uygun bulunmadığını raporu okuyan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç’a sordu. Üye Karakoç, Lüleburgaz’daki evden iyi gelir elde edememek ile birlikte o evde oturanların bulunduğunu bu yüzden satışa uygun bulmadıklarını, Pınarhisar’daki iki katlı binana için karasız kaldıklarını gelecek yıllarda idareye fayda sağlanacağı düşüncesi ile satışa uygun bulmadıklarını ifade etti.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Çetin Şinikoğlu söz alarak Pınarhisar’daki binanın eski olduğunu buranın arsa olarak değerlendirilebileceğini, idare için ilerleyen yıllarda ihtiyaç duyulmayacak bir yer olduğunu belirtti. Bu binanın satışı için tahmini rakamlar verildiğini belirten Üye Şinikoğlu bu binanın satışa çıktığında bu rakamlardan daha yüksek rakamlara satılabileceğini tabi satış durumuna meclisin karar vereceğini söyledi.
AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus konu ile ilgili söz alarak bu birleşime mazereti nedeni ile katılamayan Meclis Üyesi Metin Güvenç’inde üye Şinikoğlu ile aynı fikirde olduğu konusunu kendisine belirttiği söyledi.
Satılacak yerler için bir limit koyulması gerektiğini belirten Başkan Soykan, ona göre satışa karar verilmesi gerektiğini, çünkü bu satışlardan elde edilecek gelirlerin bir işe yaraması için bu satışları gerçekleştireceklerini söyledi.
Konu ile ilgili söz alan Kırklareli İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Müdürü Engin Marmara Öğrenci Yurdu’nun satışı için bir tarih verilmesi gerektiğini, çünkü şuanda Öğrenci Yurdu’nda öğrencilerin kaldığını, aksi taktirde o öğrencilerin mağdur olabileceğini hatırlattı. Başkan Soykan, yaz aylarında Öğrenci Yurdu binasının tesliminin yapılabileceğini söyledi. Üye Karakoç, Öğrenci Yurdu Binası’nın satışı ile ilgili tarihi rapora işleyeceklerini belirtti.
Başkan soykan Öğrenci Yurdu Binası, Kavaklıdaki arsa ve Pınarhisar’daki iki katlı binanın satışı konusunda herkesin hem fikir olabileceğini belirterek, Lüleburgaz’daki kagir ev için ne işlem yapılabileceğini Üye Karakoç’a sordu. Üye Karakoç’ta bu yerin envanter listesi istenildiğinde ortaya çıktığını daha önce bilinmediğini belirtti. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Enver Tuna bu binanın olduğu yere polisin dahi giremediğini, Özel İdare’nin nasıl gireceğini sordu. Bunun üzerine CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Nedim Orcan’da belki binanın bulunduğu yerden alıcı çıkabileceğini bu yerinde satışının yapılmasının uygun olduğunu belirtti. Başkan Soykan Üye Orcan’a cevaben “O arsada belki değer kazanabilir” dedi. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak Lüleburgaz’daki yerin satışı ile ilgili kararı vermeden önce bu yerin geleceği ile ilgili hesaplamaların yapılmasının gerektiğini, aksi halde geriye dönüşü olmayan bir karar verip pişman olunmaması gerektiğini kaydetti.
İstanbul’daki Öğrenci Yurdu binasının masrafının çok büyük olduğunu bu yüzden satılması gerektiğini, ancak bu satış için bir rakam verilmesi gerektiğini belirterek bu maddenin 3. birleşimde görüşülmesi talebinde bulunarak 2. birleşimi kapattı ve 3. birleşimin 5 Ocak 2011 Çarşamba günü saat 10.30’da yapılacağını belirtti. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here