Meclis 25 Binlik planları olağan üstü görüşecek

14
*Kırklareli İl Genel Meclisi 1/25 Bin Ölçekli Çevre Düzeni planını Şubat ayı içinde olağan üstü bir toplantı yaparak daha uzun ve ayrıntılı bir biçimde görüşme kararı aldı.

 

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Şubat ayı 5. Birleşimi 11 Şubat 2011 Cuma günü Meclis Başkanı M. Tuna Soykan Başkanlığında yapıldı.
Birleşime Edirne İl Genel Meclis Başkanı Tacettin Çalım, Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel ve yönetim üyeleri de iştirak etti.


“25 Binlik planların fazla zaman kaybetmeden meclisten geçirmenizi sizden rica ediyorum”

Birleşimde kendisine söz verilen Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel bir konuşma gerçekleştirdi.
Başkan Altıntel, Ticaret Borsası olarak il genel meclis üyelerini ziyaret edip 2011 yılı için başarılar dilemek adına burada bulunduğunu belirterek şunları kaydetti; “Ocak ayında yurt dışında olduğum için Şubat ayında bu ziyareti gerçekleştirmek istedik. Bana göre; sizler Kırklareli’nin küçük milletvekillerisiniz, yani il genel meclisi olarak özel idareye gelen yatırım paralarını bölgemize en adil, çok iyi inceleyerek ve detaylı bir şekilde dağılımlarını yapıyorsunuz.”
Ziyaret sebebinin il genel meclis üyelerinin 2011 yılı çalışmalarınızda başarılar dilemek ve tarım platformu olarak tarıma yapılan 1 Milyon 650 Bin TL’lik bir yatırım için üyelere teşekkür etmek olduğunu belirten Başkan Altıntel, Kırklareli çiftçisinin %80’ni kuru tarım yaptığını ifade ederek; “İnsanlarımızı meyveciliğe ve sebzeciliğe yönlendirmemiz lazım, fakat insanlarımız çok çalışkan değiller. Ama yinede meyveciliğe eğilim gösterip meclis olarak gerekli çalışmayı yaptığınız için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. Başkan Altıntel, Kırklareli mili gerilirine bakıldığında çok iyi bir konumda olduğunu, fakat ilçe dağılımlarına bakıldığında bu iyi konumun merkezde olmadığı açıkça görüldüğünü ifade etti. Kırklareli olarak teşvik alamadıklarını belirten Başkan Altıntel, teşvik alamayınca işsizliğin ortaya çıktığını ve gençlerin şehri terk etmeye başladığını, böylelikle bir beyin göçü meydana geldiğini ifade etti.

İşsizliği çözmek için il genel meclis üyelerine çok önemli görevler düştüğünü hatırlatan Başkan Altıntel şöyle devam etti; “Teşvik almak için gerekli görüşmelerimizi yapıyoruz. İnsanların en hayırlısı insanlığa katkı sağlayandır. Dolayısı ile işsizliği çözmek için Kırklareli’ne gelen yatırımcılara yardımcı olmamız lazım. Sizler çok önemli bir vebal ve sorumluluk altındasınız. 1/25 Binlik planları gündeminizde en iyi şekilde değerlendirip bu planları fazla zaman kaybetmeden Kırklareli’nin menfaati için onaylamanızı sizlerden istiyorum. Bu planları hızlı bir şekilde sonuçlanır ise yatırımcının Kırklareli’ne gelmesini sağlarız. Aksi taktirde yatırımcılar başka bölgelere geçiş yapacak. Bu planları seçimden sonraya bırakırsak çoğu yatırımcı gidecektir. Bu planların fazla zaman kaybetmeden meclisten geçirmenizi sizden rica ediyorum. Bana söz verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.”

“Bölgemize yatırım gelmesini istemeyen bir Kırklarelili olabileceğini düşünmüyorum.”

Başkan Soykan, Başkan Turhan Altıntel’e cevaben yaptığı konuşmada 25 binlik planların 100 binlik planlar ışı altında hazırlandığını belirterek; “25 binlik planların 100 binliğe uyarlanmış halini bizde görelim istedik. İsteğimiz doğrultuda planlar bizim elimize Aralık ayında ulaştı. Ocak ayında planları bir miktar görüştük, şimdi tekrar görüşeceğiz. Planlar üzerinde ciddi tereddütlü olduğumuz konular var. Bunları tespit edip düzeltilmesini talep ediyoruz.” dedi.
“Bölgemize yatırım gelmesini istemeyen bir Kırklarelili olabileceğini düşünmüyorum.” Şeklide konuşan Başkan Soykan, kendilerini tereddütte bırakan dosyaları irdelemeye devam edeceklerini belirtti; “Ergene Nehri örneği karşımızda, bu toprakları çocuklarımıza yaşanabilir bir şekilde bırakmak, Kırklareli’ne gelecek yatırımları kaçırmamak istiyoruz ve bu konuda hassas düşünceler içerisinde çalışmalarımızı hızlı ve ayrıntılı bir şekilde yapıyoruz.” dedi.
Birleşimde gündemin 4. maddesi olan 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı kararları çerçevesinde hazırlanan 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planının görüşülmesinde Başkan Soykan madde ile ilgili söz almak isteyen olu olmadığını sordu.
CHP’li İl Genel Meclisi Aydın Karakoç söz alarak 25 binlik planlar ile ilgili kişisel görüşlerini belirtti. 25 binlik planların 100 binlik planlara aykırı olamayacağını belirten Üye Karakoç; “Herkes bize bu konuda acele edilmesi gerektiğini söylüyor. Ama biz detaylı bir çalışma yapmazsak hata yaparız ve bunun bedelini çok ağır öderiz. Planın içinde 30’u geçen değişiklik talebimiz var. Ama bu planı onaylasak bile isteyen istediği yatırımı istediği yere kurabilecek. Çünkü 20 adet kurumda planlama yetkisi var.” şeklinde konuştu.

Planlar içinde Trakya suyunun yönetimi ile ilgili hiçbir hüküm olmadığını belirten Üye Karakoç, yeraltı ve yerüstü sularının farklı kurumların denetiminde olduğunu, açıkçası tam bir kavramlar kargaşasının planlar içinde mevcut olduğunu ifade etti. Üye Karakoç, Trakya’nın suyunu planlayıp denge kuracak bir yapıya ihtiyaç olduğunu belirterek, böyle bir hüküm planlarda bulunmamasının düşündürücü olduğunu vurguladı. Üye Karakoç konuşmasının sonunda Kırklareli halkına seslenerek; il genel meclisinin bu konuyu derinlemesine ve aceleye getirmeden incelemeye devam edeceğini belirtti.
İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Osman Yeter Somer söz alarak plan hükümleri üzerindeki öneri, değişiklik ve ilavelerin bir kısmını meclis üyelerine aktardı. Başkan Soykan görüşmeyi yeterli bularak 4. maddenin Şubat ayı içinde olağan üstü bir toplantı yaparak uzun bir şekilde görüşüleceğini belirtti.  (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here