Meclis, 25 Binlik Planlar ile ilgili İlçe ve Belde Belediyelerini dinledi

4
*Kırklareli İl Genel Meclisi 25 Binlik Çevre Düzeni Planları ile ilgili olarak Kırklareli’deki İlçe ve Belde Belediye Başkanları’nın görüşlerini alarak onların sıkıntı ve önerilerini dinledi.

 

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi 1/25 Binlik Çevre Düzeni Planı ile ilgili Kırklareli’de bulunan İlçe ve Belde Belediye Başkanları ile bir istişare toplantısı yaptı.
17 Şubat 2011 Perşembe günü saat 11.00’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda Meclis Başkanı M. Tuna Soykan’ın başkanlık ettiği toplantıya 20 tane belediyenin başkanları, 1 belediyenin başkan yardımcısı ve 2 belediyenin temsilcisi katıldı. Toplantının bir bölümüne CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek’te iştirak etti.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Soykan, 25 binlik çevre düzeni planları ile ilgili il genel meclisinin yaptığı çalışmaları belediye başkanlarına aktarmak, onlarında yaptığı çalışmaları kendilerinden dinlemek için böyle bir toplantı yapma gereğini hissettiklerini ifade etti. İl genel meclisi ve il belediye meclisinin 25 binlik çevre düzeni planlarını onaylayacaklarını belirten Başkan Soykan, İl belediye meclisinin bu konuda biraz fazla yol aldığını, kendilerinin de bir şekilde onları arkadan takip ettiklerini kaydetti. Başkan Soykan, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Can’dan bu noktada görüşlerine başvuracaklarını, diğer belediye başkanlarının da bu konudaki taleplerini öğrenip kendilerinden bu talepleri alacaklarını kaydetti. Bu taleplerin içinde uygun olup olmayanları tartışacaklarını belirten Başkan Soykan, daha sonra İstanbul Metropoliten Planlama’ya (İMP) bu talepleri göndererek istedikleri biçimde düzenlenmesi, değiştirilmesi veya kaldırılması yönündeki talepleri iletmiş olacaklarını söyledi.
İl Genel Meclis üyelerinin omuzlarında ve İl Belediye Meclisi üyelerinin omuzlarında ciddi bir sorumluluk olduğunu ifade eden Başkan Soykan, sıkıntıları Belediye Başkanlarının ağzından dinleyip, bu toplantıda onlara sıkıntılarını anlatma şansı tanımış olacaklarını belirtti.
Yaklaşık iki buçuk saat süren istişare toplantısında ilk önce ilçe belediye başkanları söz aldı. Ardında belde belediye başkanları söz aldı. Toplantının genelinde Kırklareli’nin tarım ve hayvancılığa yönlendirilmesi, bin başlı hayvan çiftliklerinin köyleri yok edeceği, sanayileşmenin gelmemesi ile sanayileşen yerlere göçlerin artmasının devam ettiği konuları toplantıda gündem oluşturdu. Toplantıda bazı belediyeler İMP’nin imar planlarına müdahale ederek planlara uygun olmayan yerleri imar yeri olarak gösterdiğini ifade etti. Bazı belediyeler kendilerine sorulmadan açılan taş ocaklarının kendilerine verdiği zararları salondakilere anlattı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here