Meclis, 2011 Bütçesi’ni yeniden değerlendirecek

20
* Kırklareli İl Genel Meclisi Aralık ayı 2. birleşiminde bir önceki
birleşimde yarım kalan satış teklifleri ayrıntılı bir şekilde görüştü.
2011 bütçesinin yeniden görüşülmesi için karar aldı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Aralık ayı 2. birleşimi 7 Aralık 2010 Salı günü Meclis Başkanı M. Tuna Soykan Başkanlığında yapıldı. Saat 10.30 Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda yapılan birleşimde Aralık ayı 1. birleşiminde meclis üyelerinin görüşlerini bildirdiği fakat sonuç alınamayan Kırklareli İl Özel İdaresi’nin satışı teklif edilen gayrimenkuller ayrıntılı bir biçimde görüşüldü.
* “Kırklareli’ne Otoparklı Plaza kazandıralım”
Gündemin 3. maddesi olan İl Özel İdaresine ait İdari Hizmet Binası, Kofçaz Yolu üzerindeki arazi, Kavaklı Kasabasında bulunan Fabrika Binası ve arsası, Pınarhisar İlçesinde bulunan 2 Katlı İşyeri ve Lojman Binası, Lüleburgaz İlçesinde bulunan Kâgir Ev, İstanbul İlinde bulunan Öğrenci Yurdu Binasının satışı teklifi görüşüldü. Meclis üyelerine satışı teklif edilen yerler ile ilgili bir sunum izletildi. Sunumun, yaşanan projeksiyon aksaklığı nedeni ile biraz geç izletildi. Satışı düşünülen Kırklareli İl Özel İdaresi gayrimenkullerinin bir kısmı sunumda gösterildi. İlk olarak İl Özel İdaresi’ne ait İdari Hizmet Binası ile ilgili sunuma yer verildi. Başkan Soykan, İdari Hizmet Binasının bulunduğu alanın arkasındaki Çocuk Parkı ve yanındaki Kırklareli İl Müftülüğü’ne ait kısmın bir araya getirilmesi ile bu bölüme kente yakışır bir plaza yaptırılabileceğini Meclis Üyeleri’ne kroki eşliğinde anlattı. Bu konuyu Vali Muşmal, Genel Sekreter Kelep ve Belediye Başkanı Çağlayan ile konuştuğunu belirten Başkan Soykan, Müftülük ile konuşmadığını ama Müftülüğün arka kısmının da dahil edilmesi için kendileri ile konuşacaklarını ifade etti. Bu alanın en iyi şekilde değerlendirilerek altı otopark olan katlı bir plazanın kente kazandırılmasının herkese faydalı olacağını belirten Başkan Soykan, bu işi kat karşılığı yapabilecek birisine verilebileceğini belirtti.
CHP’li Meclis Üyesi Hasan Dağ’ın; “Bu projenin Atatürk Parkı’nı da içine alacak mı?” sorusunu Başkan Soykan’a yönelmesi üzerine Başkan Soykan, sadece Belediye’ye ait Çocuk Parkı’nın bu proje kapsamına alınacağını cevabını verdi.
Yapılan sunumda Kofçaz yolu üzerindeki arazi, Kavaklı’daki fabrika binası ve arsası, Pınarhisar’daki 2 katlı iş yeri ve Lüleburgaz’da bulunan kagir ev Meclis Üyeleri’ne gösterildi.
CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak İstanbul’da bulunan öğrenci yurdu ile ilgili sağlıklı bir rapor hazırlanması gerektiğini, bunun içinde geniş bir zaman dilimine ihtiyaç duyulacağını diğer Meclis Üyeleri ile paylaştı.
Yapılan sunum sonrasında Başkan Soykan, verilen satış teklifini Bütçe Plan Komisyonu’na havalesini oylama sundu ve teklif oy birliği ile komisyonda incelenmesi için havale edildi.
* 2011 Bütçesi tekrar oylanacak
Gündemin 4. maddesi olan 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 15. maddesi gereğince, Valilik Makamının 06.12.2010 tarih ve 562 sayılı yazısı ile yeniden görüşülmek üzere iade edilen, 2011 Yılı İl Özel İdaresi Bütçesi ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor hakkında İl Genel Meclisi’nin 29.11.2010 tarih ve 164 sayılı kararının yeniden değerlendirilmesi  görüşüldü. Valilik Makamının, 164 sayılı meclis kararının yeninden değerlendirilip İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından 2011 yılı bütçesine Vali Konağı’nın doğalgaz dönüşümü için 94 bin TL, METEM Binası’nın onarımı için 98 bin TL ödenek ayrılması için bu iki ödeneğin 2011 yılı bütçesine eklenmesini istediği belirtildi.
Bunun üzerine söz alan CHP’li Meclis Üyesi Aydın Karakoç, bütçe komisyonu olarak nereye ne ayrılacak ile ilgili tüm planların önceden yapıldığını, bu iki konun daha öncede önlerine geldiğini, fakat doğalgaz dönüşümünün daha önce 300 bin TL olarak önlerine geldiğini belirtti. Bütçedeki ödeneklerin az olması nedeni ile bu teklifi geri çevirmek zorunda kaldıklarını belirten Üye Karakoç, aynı teklifin şimdi 94 bin TL olarak önlerine geldiğini belirtti.
METEM Binası içinde daha önceden alınan kararları hatırlatan Üye Karakoç; “Bu binanın Kırklarelispor’a verilmesi konusunda bizlere görüş bildirilmişti. Şimdi ise bu binanın 98 bin TL ödenek ile ivedi bir biçimde onarımı önümüze geldi. Biz bu iki teklif için nereden kısıp bütçeyi tekrar nasıl hazırlayacağız bilmiyorum. Bu kararın tekrar değerlendirilmesi için komisyona havale edelim sonra tekrar konuşup meclisimiz ne karar verirse onu yaparız.” şeklinde konuştu.
Kırklareli İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Müdürü Engin Marmara söz alarak, bu konun komisyon tarafından hızlı bir şekilde incelenme yapılması ile Cuma günü konunun oylana bileceğini, Bütçe ve Plan Komisyonun kendileri ile beraberce çalışmalarının çok memnuniyet verici olacağını belirtti. Bu konuda idarenin görüşlerinin de dikkate alınması gerektiğini belirten Müdür Marmara, böylelikle daha iyi bir çalışmanın ortaya konulabileceğini ifade etti.
Başkan Soykan 164 sayılı kararın tekrara değerlendirilmesi için maddeyi oylamaya sundu ve madde oy birliği ile Bütçe ve Plan Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.
Gündemin 5. maddesi olan 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 15. maddesi gereğince, Valilik Makamının 06/12/2010 tarih ve 554 sayılı yazısı ile yeniden görüşülmek üzere iade edilen, Kırklareli İl Özel İdaresinin 2011 Yılı Bütçesinin onaylanması hususundaki İl Genel Meclisinin 30/11/2010 tarih ve 165 sayılı kararının yeniden değerlendirilmesi görüşüldü. CHP’li Meclis Üyesi Aydın Karakoç, 4. maddedeki aynı gerekçenin bu maddede de yer aldığını söyledi. Bunun üzerine Başkan Soykan, 5. maddeyi de oylamaya sundu ve madde oy birliği ile Bütçe ve Plan Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na incelenmek üzere havale edildi.
Gündemin 6. maddesi olan İl Özel İdaresi’nin 06.12.2010 tarih ve 6934 sayılı, 2010 Yılı sonu itibariyle İl Özel İdaresi Bütçesinde kullanılmayacağı anlaşılan tertiplerden 146 bin 100 TL ödeneğin alınarak ihtiyaç duyulan Görev Giderleri tertibine aktarılması teklifi görüşüldü. Kırklareli İl Özel İdaresi Stratejik Geliştirme Müdürlüğü’nün teklifine göre 2010 yılı sonu itibari ile bütçede kullanılmayacağı anlaşılan tertiplerde bulunan 146 bin 100 TL ödeneğin ihtiyaç duyulan Görev Giderleri tertibine aktarılması istendi. Madde ile ilgi görüş belirtilmemesi üzerine madde oy birliği ile Bütçe ve Plan Komisyonuna havale edildi.
Başkan Soykan görüşmeleri yeterli bularak 2. birleşimi kapadı ve 3. birleşimin bugün saat 11.30 yapılacağını belirtti. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.