Meclis 2010’a proje zengini- bütçe fakiri olarak giriyor

9
Meclis 2010’a proje zengini- bütçe fakiri olarak giriyor

Kırklareli Il Genel Meclisi 2009 yılı son birleşimi dün gerçekleştirildi. Epey yoğun bir tempoda geçen 2009 yılı birleşimlerinde yeni seçilen üyelerin performansı takdir kazandı. Mart 2009 seçimleri ile çehresi değişen mecliste alınan kararların geçen yılı hayli yüksek bir sayıda katlaması, Il Genel Meclisi üyelerinin ne kadar iyi bir şekilde çalıştığını gözler önüne serdi.

Fakat bu dönemin ilk yılında 200’ü aşkın projenin meclis tarafından kabul edilmesine rağmen Meclis 2010 yılı bütçesinin Maliye Bakanlığı’nın insiyatifine kalması yeni seçilen meclis üyeleri için büyük bir şansızlık olarak kabul ediliyor. Il Genel Meclisi tarafından Kırklareli Il Özel Idaresi 2010 yılı bütçesine ayrılan 13 Milyon TL’lik tutarın gelip gelmeme konusundaki belirsizliği sebebi ile meclis üyeleri tarafından kabul edilen çok sayıda projenin 1’er TL fasıl açılarak projelendirilmesi hususu artık Maliye Bakanlığı’na bağlı durumda. Kırklareli Il Genel Meclisi Aralık ayı 5. ve yılın son birleşimi Valilik Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda 11 Aralık Cuma günü(dün) yapıldı. Yoklama ve Geçen birleşime ait tutanak özetinin okunması ile başlayan birleşime, 3. maddenin görüşülmesine geçilmesi ile devam edildi.

Meclisin 3. gündem maddesine geçilmeden önce söz alan Çetin Şinikoğlu; ”Pınarhisar Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti’ne 2 hayırsever vatandaşımızın gündeme alınmasını öneriyorum.” dedi ve sözlü önergenin meclis gündemine alınmasına oy birliği ile karar verildi.

Il Genel Meclisi’nin 3. gündem maddesine istinaden; Ilimiz Kofçaz Ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde, 2010 yılında görev alacak üç hayırsever vatandaşın seçilmesi konusunda katip üye Aydın Karakoç tarafından teklif okundu. CHP Grup Başkanı Hasan Dağ tarafından Kofçaz Ilçesi’ne aday olarak gösterilen sırası ile Mehmet Bayram, Yusuf Zengin ve Hümmet Uzunlar oy birliği ile mütevelli heyetine seçildi. Meclisin 4. gündem maddesinde ise; Ilimiz Babaeski Ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde, 2010 yılında görev alacak iki hayırsever vatandaşın seçilmesi konusunda yine katip üye Aydın Karakoç tarafından teklif okundu. Yeniden Hasan Dağ tarafından Babaeski ilçesi için açıklanan sırası ile Sami Meriç ve Mehmet Aşık AK Parti Grubu üyelerinin kararsız oy vermesine rağmen oy çokluğu ile mütevelli heyetine seçildiler.

5. gündem maddesinde ise Kırklareli Merkez Ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde 2010 yılında görev alacak Bayram Sezer ve Tahsin Gençay yine AK Parti grubunun çekimser oylarına rağmen vakıf mütevelli heyetine oy birliği ile kabul edildi. Meclisin 6. gündem maddesinde yine Ilimiz Pehlivanköy Ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde, 2010 yılında görev alacak üç hayırsever vatandaşın seçilmesinde Hasan Dağ tarafından sırası ile okunan Hicran Pektaş, Ibrahim Yiğitkan ve Yusuf Yıldırım oy çokluğu ile kabul edildi. Çetin Şinikoğlu tarafından meclise önerge olarak sunulan Pınarhisar ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde, 2010 yılında görev alacak iki hayırsever vatandaşın seçilmesinde Hasan Dağ tarafından sırası ile okunan Şevket Saygılı ve Volkan Erkan yine diğerlerinde olduğu gibi oy birliği ile kabul edildi.

Kırklareli Il Genel Meclisi Aralık ayı birleşim gündem maddelerinin son bulmasının ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Başkan Tuna Soykan; ”Bursa’daki maden kazası sonucunda 19 tane işçimizi kaybettik. Ailelerine ve ulusumuza başsağlığı diliyoruz. Bizim de bu ay görüştüğümüz madenler konusunda güvenlik önlemi almamız gerektiğini bir kez daha görüyoruz.”dedi ve 2009 yılının son birleşimini kapatarak diğer birleşimin 04 Ocak 2010 Pazartesi günü yapılacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here