Meclis 11 Belediye Başkanlığı’nın İMP’ye gönderdiği talepleri değerlendirdi

17
Kırklareli İl Genel Meclisi Mart ayı 4. birleşiminde 16 Belediye Başkalığı’na ait 25 Binlik planlar ile ilgili İMP’ye gönderdiği taleplerin 11’ni tekrar gözden geçirerek bazılarına eklentiler yapıp İMP’ye geri gönderilecek şekilde düzenledi.


HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Mart ayı 4. birleşimi Meclis Başkanı M. Tuna Soykan Başkanlığında yapıldı. 4 Mart 2011 Cuma günü Saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda yapılan birleşimde 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı kararları çerçevesinde hazırlanan 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı üzerinde yapılan değişiklik görüşmelerine kaldığı yerden devam etti. Yaklaşık 4 saat süren birleşimde Demirköy, Alpullu, Çakıllı, Kavaklı, İğneada, Vize, Babaeski, Pehlivanköy, Pınarhisar, Karahalil ve Sinanlı Belediyelerine ait olan 25 Binlik planlar ile ilgili talepler okunarak üzerinde tartışıldı. 11 Belediye Başkanlığı’nın taleplerinin bazıları mevcut hali ile bazıları ise üzerlerine eklenti yapılarak oylamaya sunulup oy birliği ile kabul edildi. 11 Belediye Başkanlığı’nın İl Genel Meclisinden geçen talepleri tekrar incelenmek üzere İstanbul Metropoliten Planlama’ya (İMP) gönderilecek.
“İMP kendi istediğini plana koyuyor, belediyelerin isteklerini görmezden geliyor”
Birleşimde söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın İMP hakkındaki düşüncelerini salondakiler ile paylaşarak şunları kaydetti;
“İMP 31.12.2002 tarihinde TRAKAB tarafından verilen 25 Binlik planları şimdiye kadar bitirmesi gerekiyordu. Bugün 4 Mart 2011, bütün belediyelerimiz isteklerini bildirmişler. Tüm belediyelerin bu konuda halen sorunları var. Bazı belediyelerimizin inceleme yapacak elemanı dahi yok. İnceleme yapan belediyelerin sorunları ise halen var. İMP sürekli olarak 25 Binlik planların onaylanması için bize baskı yapıyor. İMP kendi istediğini plana koyuyor, belediyelerin isteklerini görmezden geliyor. Farklı cevaplar vererek işi geçiştiriyor. İMP yerel yönetimlerin isteklerini neden dikkate almıyor. Dikkate aldığı konularda ise neden yeterli çalışma yapmıyor. Madem İMP Kırklareli’deki tüm belediyeler ile çok sayıda toplantı yaptı, neden onların isteklerini sonuçlandırmıyor. Hepimizin kafasında bu konular ile ilgili soru işaretleri var.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here