Mavi ile yeşilin birleştiği İğneada tatilcileri bekliyor

15
Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesi mavi ile yeşilin birleştiği bir tatil mekanı olarak ülkemizde hak ettiği değeri bulmaya çalışıyor.
HABER MERKEZİ 
İğneada’nın ön tarafı denizle, arkası orman, sağı ve solu göllerle çevrilmiş yarım ada şeklinde bir koy. 35 km kumsal ve sahil bantı var. Kuzey bölümü Bulgaristan’a sınır, güney bölümü Kıyıköy Beldesine sınır. Bölgenin %87 ‘si ormanlarla kaplı %13’ü açık alanlarla kaplı şirin bir tatil beldesi. İğneada’nın kış nüfusu 2 bin 200, yaz nüfusu 15 bin kişiyi buluyor. Geçim Kaynakları % 70 Turizmden, %20 Orman işçiliği, % 10 ise balıkçılıktan sağlanıyor. Öncelerde İse % 70 Orman İşçiliği, %20 Balıkçılık, %10 Turizmden sağlanılıyordu. İğneada ile birlikte Limanköy ve Beğendik Köylerinde turizmden nasibini almaya başladı. Bununla birlikte Avcılar ve Sislioba Köyleri turizmden nasibini alacak.
İğneada Türkiye’de çok orijinal bölgelerden biri. Her şeyden önce İğneada Türkiye’nin 4 koruma bölgelerinden biri konumunda bulunuyor. Bunlar; İğneada Longoz Ormanları, Artvin Camiili, Kayseri Sultan Sazlığı ve Antalya Köprülü’dür. Buraya Gelen Turistler Longoz Ormanları’nı ve 6 tane Tatlı Su Göllerini görmek istiyorlarsa buraları kirletmemeleri gerekiyor. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here