Marmara Belediyeler Birliği Encümeni toplandı

20
Marmara Belediyeler Birliği Encümen Heyeti Toplantısı, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe başkanlığında gerçekleştirildi.

Lüleburgaz
 Gündemin yoğun olduğu toplantıda, Nisan ayında yapılacak MBB genel kurulunun, Bursa’da yapımı tamamlanmak üzere olan Merinos Kültür Merkezi’nde yapılması kararı alındı.
Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Encümen Heyeti toplantısı, Eminönü’nde bulunan Birlik merkez binasında gerçekleştirildi. Toplantıya, MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile MBB Başkanvekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın yanı sıra Encümen Heyetinde bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak katıldı.
* Genel Kurul Bursa’da yapılacak
Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Recep Bozlağan tarafından, bilgilendirme amacıyla yapılan sunumun ardından, gündem maddelerine geçildi ve ilk olarak, Nisan ayı içerisinde yapılacak genel kurulun yeri belirlendi. Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nisan ayı sonunda yapılacak kongrenin, Bursa’da bulunan ve yapımı tamamlanmak üzere olan Merinos Kültür Merkezi’nde, salonun açılış programıyla birlikte yapılmasını önerdi ve bu teklif oybirliği ile kabul edildi. Başkan Altepe, “Bursa’yı sanatın ve kültürün merkezi yapmak istiyoruz. Bu misyonumuza yakışır bir kültür merkezini Bursa’ya kazandırıyoruz. MBB genel kurulumuzla birlikte Merinos Kültür Merkezi’nin açılışını da yaparak hizmete sokacağız. Açılışa, Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanı sıra ‘AB Müktesebatı ve Türkiye’de Yerel Yönetimler’ konusunda bilgilendirme yapacak olan Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış da katılacak” diye konuştu.
* Encümen Heyeti’nde yoğun gündem
Gündemde bulunan diğer maddelerin de konuşulduğu toplantıda; Marmara Belediyeler Birliği’nin girişimleriyle, dört aday ülkenin geride bırakıldığı ve 2010 yılı Ekim ayı içerisinde İstanbul’da yapılması kesinleşen  Asya Belediye Başkanları zirvesinin yeri; Yaz döneminde MBB’DE yapılacak eğitim seminerlerinin konuları ve belediyelerden gelen eğitim talepleri; Mayıs ayında Mısır, İran ve Brezilya’ya yapılacak teknik çalışma toplantıları ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne, MBB’NİN üyeliği konuları da görüşülerek, MBB encümen heyeti tarafından masaya yatırıldı.
* Belediyelerin dikili bir ağacı olacak
Toplantıda son olarak, Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyeler için ‘ağaç dikme kampanyası’ yapılması kararı alındı. Marmara Belediyeler Birliği’nin çevre konusunda yaptığı çalışmaları taçlandırmak amacıyla yapılacak ağaç dikme kampanyasında, MBB üyesi 236 Büyükşehir, İl, İlçe ve Belde belediyesinin ve belediye başkanlarının isminin yer aldığı 236 ağaç fidanı dikilecek. Marmara Bölgesi’nin haritasına göre peyzaj çalışması yapılacak alan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilecek.(gk)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here