Mangala Turnuvası’nda Ata Fidan 1. oldu

26
Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın Geleneksel Türk Sokak Oyunları’nı yaşatmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Türk Zeka ve Strateji Oyunu olan Mangala’nın…


HABER MERKEZİ
Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın Geleneksel Türk Sokak Oyunları’nı yaşatmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Türk Zeka ve Strateji Oyunu olan Mangala’nın gençlerimiz tarafından öğrenilmesi ve Mangala Oyunu’nun yaygınlaştırılması amacıyla; 16-17 Haziran 2010 tarihlerinde ve saat 11.00-18.00 arasında ilk kez Kırklareli Gençlik  Merkezi’nde “Mangala Turnuvası” yapıldı.
Kırklareli Gençlik Merkezi’nde yapılan Mangala turnuvasına Övgü Genim, Ayça Arabacı, Seda Papuda, Mehmet Ali İdiğ, Yusuf Eser, Ata Fidan, Furkan Şimşek ve Hasan Hüseyin Çilli katıldı.
Turnuvada Ata Fidan 1., Hasan Hüseyin Çilli 2. oldu.
“Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu” ile ilgili tarihi araştırmalar, oyunun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığını göstermektedir. Günümüzde pek çok Türk halkı tarafından unutulan bu oyun, konargöçer bozkır hayatını son yüzyıllara kadar devam ettiren Kazak, Kırgız, Türkmen ve Altay gibi bazı Türk halkları arasında günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır.”
Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen “Mangala Turnuvası”nda 1. olan Ata Fidan 10-17 Temmuz 2010 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Dünya Kültürleri ve Gençlerin Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Buluşması “1. Hepibiz Mangala Turnuvası Türkiye Finali”nde ilimizi temsil edecek. Türkiye Finali’nde dereceye giren kişilere Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın daha sonra belirleyeceği çeşitli hediyeler verilecektir. Ayrıca finalde dereceye giren kişiler, gerçekleşecek olan uluslararası turnuvalara ülkemizi temsilen katılma şansını elde edecekler. (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here