“Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu Turnuvası” başlıyor

10
Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın Geleneksel Türk Sokak Oyunları’nı yaşatmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Türk Zeka ve Strateji Oyunu olan Mangala’nın gençlerimiz tarafından öğrenilmesi ve Mangala Oyunu’nun…


HABER MERKEZİ
Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın Geleneksel Türk Sokak Oyunları’nı yaşatmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Türk Zeka ve Strateji Oyunu olan Mangala’nın gençlerimiz tarafından öğrenilmesi ve Mangala Oyunu’nun yaygınlaştırılması amacıyla; 16-17 Haziran 2010 tarihlerinde saat 10.00-18.00 arasında Kırklareli Gençlik  Merkezi’nde “Mangala Turnuvası” yapılacak.
“Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu” ile ilgili tarihi araştırmalar, oyunun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığını göstermektedir. Günümüzde pek çok Türk halkı tarafından unutulan bu oyun, konargöçer bozkır hayatını son yüzyıllara kadar devam ettiren Kazak, Kırgız, Türkmen ve Altay gibi bazı Türk halkları arasında günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır.
Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi tarafından düzenlenecek “Mangala Turnuvası”nda 1. olan gencimiz, 10-17 Temmuz 2010 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Dünya Kültürleri ve Gençlerin Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Buluşması “1. Hepibiz Mangala Turnuvası Türkiye Finali”nde ilimizi temsil edecek. (s)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here