“Malkoçlar Gümrük Kapısı AB Projesi onaylandı”

32
Kırklareli’nin Kofçaz Belediyesi’nin liderliğini yaptığı  (Elaboration of A Detailed Project Design of The Cross Border Road Connection between…


HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Kofçaz Belediyesi’nin liderliğini yaptığı  (Elaboration of A Detailed Project Design of The Cross Border Road Connection between The Villages of Malkoçlar and Strandzha (Malkoçlar ve Istranca Köyleri Arasındaki Sınır Yolu Bağlantısı Için Detaylı Proje hazırlanması) adlı proje Aralık 2012 tarihinde Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da bulunan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı’nda  Belediye Başkanı Nuri Çalışkan tarafından imzalanmıştı.
Türkiye’nin Kofçaz ve Bulgaristan’ın Bolyarovo  Belediyeleri arasında yürütülmekte olan Avrupa Birliği IPA projesi  kapsamda, sınır hattı  sıfır noktası üzerinde bir  çalışma gerçekleştirildi. Sınırın iki tarafında bulunan ve yıllardır ortak proje çalışmaları yürüten,  Belediye Başkanları  Nuri Çalışkan ve Hristo Hristov, öncülüğünde ortak bir çalışma yapıldı. Bu çalışmalara Türk Bulgar Karma Hudut Komisyonu da katılarak, İki belediyenin üzerinde çalışmakta oldukları, AB proje faaliyetlerine destek verdiler.
Türk heyette: Başkan Kaymakam Enver Özderin, Belediye Başkanı Nuri Çalışkan, Üyeler; Hudut Tabur Komutan  Binbaşı Yunus Emre Işıkoğlu, Emniyet Amir Vekili Başkomiser Habip Esendemir, Sekreter Hakan Korkmaz, Tercüman Sefer Mutlu, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Kuşoğlu ve Mühendis Tuncay Sert.  Bulgar Heyette; Başkan Plamen Dinev, Bolyarova Belediye Başkanı Hristo Hristov, Üyeler; Milço Milev, Geoorgi Vırbanov, Sekreter Nikolay Raykov, Tercüman Atanas Atanasov’un katılımı ile gerçekleşmişti. Çalışmalara start vermek için, proje programı gereği, Türk ve Bulgar Heyetleri ülke sınırlarımızın 175 No.lu Sınır Taşı Bölgesi’nde buluşarak, iki ülke temsilcileri ortak çalışma protokolü imzalamış ve açılması hedeflenen Malkoçlar-Stranca Gümrük Kapısının iki yöne başlangıç noktası  173 No.lu Sınır Taşı olarak belirlemişlerdi.
Tüm bu çalışmaların ardından, Kofçaz Malkoçlar Köyü Gümrük Kapısı’nın tekrar aktif hale getirebilmek için, Bulgaristan Bolvarova Belediyesi ile hazırlanan AB Projesi onaylandı. Bu kapsamda çalışmaları başlattıklarını belirten Kofçaz Belediye Başkanı Nuri Çalışkan, Malkoçlar Sınır Kapısı’nın yeniden açılması için iki Belediye olarak çalışmalarını başlattıklarını söyledi.
Başkan Çalışkan, 1948’den kalma Gümrük binalarının kalıntılarının hala sınır bölgesinde olduğunu belirterek; “Malkoçlar ve Stranca Bölgeleri arasında eskiden (1903-1948 yılları arası) var olan sınır yolu bağlantısını AB Projemizin onaylanması ile tekrar hayata geçireceğiz. Projenin Malkoçlar Kara Sınır Kapısı Yolu’nun yapılması ile Kofçaz ve Bolyarovo arasında mesafe 58 kilometreye inecek. Ayrıca, bu sınır bölgesinde açılacak olan kara yol güzergâhı; İstanbul- Kırklareli-Kofçaz-Yambol-Trakya (Bulgaristan) arasındaki motorlu araçların yol mesafesini önemli ölçüde kısaltacak. Ekonomik anlamında ise, daha kolay ve hızlı iletişim kurulması, bölge insanları açısından, sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya katkı yapacak. BOTAŞ Boru Hattı bölgeden geçmektedir. Ayrıca NABUCCO ve TANAP Boru Hatları da bu bölgeden geçecektir. Bu çalışmalar bölgemize büyük canlılık getirecek. Uluslar arası firmaların bölgeye daha kolay erişimi de sağlanarak bölgemiz ekonomik anlamda  canlanacak” dedi. (Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here