Malkara yıllar sonra kanalizasyona kavuşuyor

18
“Malkara’da görkemli tören, kanalizasyon rüyası gerçeğe dönüşüyor”
Hayal denilen, imkânsız denilen Malkara Kanalizasyon İnşaatının temel atma töreni görkemli bir şekilde gerçekleştirildi.

 

 

Murat Yayın – Malkara

Malkara Kanalizasyon İnşaatının temel atma töreni, 11 Mart 2011 Cuma günü saat 17.00′da Kurtuluş Caddesi belediye mezbahasının yanındaki tören alanında gerçekleştirildi.

Tören başta Tekirdağ Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkanı T.Ziyaeddin Akbulut, Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Necip Taylan, Malkara Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu, Malkara belediye başkanı Birol Kaya, Malkara belde belediye başkanları, çevre ilçe belediye başkanları, İl genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, kamu ve özel sektör temsilcileri ile çok yoğun bir halk kitlesinin katılımıyla yapıldı.

Belediye sosyal işler müdürlüğü yetkilisi Nuray Karaağaçlı’nın sunumuyla gerçekleşen törende ilk olarak belediye Folklor ekibi sahne aldı. Katılımcılara sergiledikleri bir birinden güzel halk oyunlarıyla beğeni topladı.


“Malkara hizmeti hak ediyor”

Ardından Belediye Başkanı Birol Kaya açılış konuşmasını yaparak kanalizasyon inşaatı hakkında teknik bilgiler verdi. Başkan Kaya konuşmasına şöyle devam etti. “ temel atma törenine hoş geldiniz. Malkara’da güzel şeyler oluyor. Malkara’nın Kanalizasyon sorununun çözümü için bugün buradayız. Kanalizasyon İnşaatı Yapım İşi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilmişti. 29 Kasım 2010 Pazartesi günü saat:14.00’da Belediye meclis toplantı salonunda İstanbul İller Bankası 1 nci Bölge Müdürlüğünden 5 ihale komisyon üyesi ve Malkara belediyesi personelinden 2 ihale komisyon üyesi ve 20 firmanın katılımlarıyla açık ihale usulü ile gerçekleşmişti. Evet Malkara bunları hak ediyor. Malkara hizmeti hak ediyor.”Dedi.


“30 yıl alt yapı sorunu kalmayacak”

Başkan Kaya, “Bu yapacağımız kanalizasyonun ardından Malkara’da 30 yıl alt yapı sorunu kalmayacak. Bu sebeple de bizden sonra geleceklere de temiz bir Malkara bırakacağız. Maliyet bedelimiz 16 milyon 450 bin TL. Gerekli kontroller iller bankası ve Malkara belediyesi tarafından yapılacak. 720 iş günü süre zarfı tamamlanması gerekli. Malkaramız da hizmetlerin her geçen gün verildiğini ve geliştiğini görmekteyiz ve bundan dolayı da mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Kanalizasyon inşaatının temel atma töreni hepimize hayırlı uğurlu osun Malkara için hayırlısı olsun.” Dedi.


“Bizim Malkara’ya Vefa borcumuz var”

Sonrasında söz alan Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Necip Taylan kısa bir selamlama konuşması yaparak Kanalizasyon İnşaatının temel atma töreni Malkara ilçesine hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulundu. Taylan konuşmasına şöyle devam etti. Kazasız belasız bir süreç geçirmeyi temenni ediyoruz. Bu törenler müstesna günlerdir. Her zaman yaşanmaz. Biz söz vermiyoruz. Bizim Malkara’ya Vefa borcumuz var.”Dedi.


“Biz yaptıklarımız için teşekkür istemiyor, Yapamadıklarımız için özür diliyoruz”

Taylan, “Biz şunu söyledik, Malkara için çalışacağız dedik. Biz iktidar olarak görevimizi yapıyoruz. Malkaramız ortaçağ kasabası gibi kaldı ama artık kalmayacak. Şimdi ise Organize sanayi bölgesi ile ilgileniyoruz. İktidarlığımız devam ederse o sorunu da ortadan kaldıracağız. Yeter ki sayın halkımız bize durmak yok devam edin desin. Malkara’nın alt yapı işleri bittikten sonra sıra yollarda onları da bitireceğiz. Biz yaptıklarımız için teşekkür istemiyoruz. Yapamadıklarımız için özür diliyoruz.”Dedi.


“Biz halkımızdan destek istiyoruz”

Son olarak Final konuşmasını yapan Tekirdağ Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Başkanı T.Ziyaeddin Akbulut, “hepiniz törenimize hoş geldiniz. İl ve ilçe teşkilatlarımızın başarılı çalışmaları Ankara’da takdirle karşılanmaktadır. Marifet iltifata tabidir. Sekiz yıllık iktidarımız döneminde bölgeye yapılan hizmet ve yatırımlar Cumhuriyet tarihinde yapılmamış hizmetlerdir. Başımızı öne eğecek bir şey yapmadık. Biz iktidarın yapması gerekenleri yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Biz halkımızdan destek istiyoruz.”Dedi.


“Malkara’ya hizmet Ak Parti iktidarında geldi”

Akbulut, “Halkımız gördü. 2 genel seçim, 2 yerel seçim ve 2 referandum başarısı aldık. Allahın izni ile 7nci seçimimizle yola çıkacağız. Cumhuriyet tarihinde Malkara ve Tekirdağ bölgesine en büyük yatırımın Ak Parti iktidarında geldiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti.


“Malkara’ya hayırlı uğurlu olsun”

Türkiye”nin geçmiş yıllarda zor günler yaşadı. Dünyadaki krize rağmen Türkiye bu krizden çok az biçimde etkilendi. O krizin içerisinden çıkmak üzere. Türkiye’nin trendi yükselmeye devam ediyor. İyi ki Türkiye’de istikrar var. Sandık var. Malkara hizmetin kıymetini biliyor. Malkara hizmeti hak ediyor. İktidar olduğumuz sürece de Malkara ya hizmetleri getirmeye devam edeceğiz. Kanalizasyon inşaatının temel atma töreni hepimize hayırlı uğurlu osun Malkara için hayırlısı olsun.” Dedi.


Yapılan konuşmaların ardından Malkara ilçe Müftü vekili Ahmet Yılmaz eşliğinde yapılan duaları ile temel atma tören alanına geçildi. Tören alanında yapılan dualar ile kesilen kurbanın ardından iş makinesi ile yeraltına ilk kazma vurulmuş oldu.

Tören yapılan pilav ve ayran ikramı ile son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here