Makedonya’da Kırklareli tanıtılıyor

19
Makedonya Cumhuriyeti’nin Üsküp, Kalkandelen, Gostivar ve İştip Şehirleri’nde Kırklareli’nin ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 13-15 Haziran 2012 tarihleri arasında “Makedonya’da Trakya Günleri-Kırklareli” Etkinlikleri düzenleniyor.
HABER MERKEZİ 
Etkinlikler 13 Haziran 2012 Çarşamba günü Makedonya’nın Üsküp Şehri’nde Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği’ni ziyaret ettikten sonra, açılış korteji yürüyüşü ile başladı.
Yoğun katılımla gerçekleşen Açılış Kortej Yürüyüşü’ne; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Edirne Valisi Gökhan Sözer, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mustafa Aykaç, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Makedonya Cumhuriyeti Yetkilileri, Kurum Amirleri, Kırklarelili İşadamları ve Makedonyalı vatandaşlar katıldı.
Vali Yaman ve beraberindekiler daha sonra Çifte Hamam Önü ve Aleksander Meydanı’nda Kırklareli’nin tanıtımını yapan “Fotoğraf” ve “Resim Sergileri” ile “Ebru Sanatı Tanıtımı ve Uygulaması”, “Yöresel Kıyafetler ve El İşleri”, “Yöresel Yemek”, “Valilik Hediyelik Eşya Tanıtım Ürünleri”, “8 Boyutlu Animasyon Film” Standları’nın açılışını yaparak standları gezdiler.
Etkinlikler çerçevesinde Sokak Müziği Ekipleri Makedonya sokaklarında “Kırklareli Türküleri”ni çalıp söylediler. Halk Oyunları ve Kukla Tiyatro gösterileri ise Makedonyalı vatandaşlarca ilgiyle izlendi.
* “Bölgesel Yatırım İmkanları Konferansı” yapıldı
Etkinlikler kapsamında Stonebridge Hotel’de Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanları ve Müsteşarları’nın da katılımıyla Bölgesel Yatırım İmkanları Konferansı düzenlendi.
Konferansta konuşma yapan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ile Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanları Hadi Nezir ve Bil Pavlevski, iki ülke arasındaki dostluk, dayanışma ve bölgesel yatırımları hakkında yatırım imkanlarını aktardılar.
Konuşmaların ardından; Trakyaka Kalkınma Ajansı  Genel Sekreteri M.Gökay Üstün, Bilim Sanayi ve Teknoloji Kırklareli İl Müdürü Gültekin Hadi, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Makedonya Ticaret Müşaviri Şenol Türkyılmaz, MATTO Başkanı Tuna Eyüp Kahveci, Teknolojik Sanayi Geliştirme Bölgeleri Müdürü Edin Fakiç ve Yabancı Yatırım Ajansı’ndan Borjan Borozanov tarafından iki ülke hakkında yatırımlara dayalı bilgilendirmelerde bulunuldu. Ayrıca yatırım yapmaya ilişkin işbirliği imkanları konuşuldu. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here