Makedon öğrencilerden, Kırklareli Anadolu Lisesi’ne ziyaret

34
Kırklareli Anadolu Lisesi’nin Kardeş Okulu Makedonya Kumanova Lisesi’nden 20 öğrenci ile 6 öğretmen Kırklareli’ye gelerek Kardeş Okul Kırklareli Anadolu Lisesi’ne misafir oldu. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Anadolu Lisesi’nin Kardeş Okulu Makedonya Kumanova Lisesi’nden 20 öğrenci ile 6 öğretmen Kırklareli’ye gelerek Kardeş Okul Kırklareli Anadolu Lisesi’ne misafir oldu. 
Kırklareli Anadolu Lisesi ile Makedonya Kumanova Lisesi’nin Kardeş Okul olmasının ardından Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mustafa Akyüz, Anadolu Liseli Öğretmen ve Öğrenciler Nisan Ayı’nda Makedonya’ya giderek Kumanova Lisesi’ne misafir olmuşlardı.
Kumanova Lisesi idarecileri Kırklareli Anadolu Lisesi’nin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek 22 Ekim 2014 Çarşamba günü 6 öğretmen, 20 öğrenci ile Kırklareli’ye geldiler. Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Akyüz, öğretmen ve öğrencileri ziyaret eden Kumanova Lisesi Temsilcisi, İdareci ve öğrenciler ziyaret sonrası Okul Müdürlüğü tarafından Kırklareli’nin tanınmış bir lokantasında öğlen yemeği ikramında bulundular. Kırklareli’nin yöresel yemeklerini yiyen Mekadonya’lı misafirler yemeklerin lezzetini çok beğendiklerini ifade ettiler.
Okul Müdürlüğü’nün yemek ikramından sonra Kumonava Liseli misafirler ve kardeş Okul Anadolu Lisesi Öğrencileri, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz ile Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu makamlarında ziyaret ettiler.
Anadolu Lisesi Müdürlüğü Makedon misafirlerini Kırklareli’nin doğal ve tarihi güzellikleri ile ilgili mekânlara da götürdükten sonra kendilerine Kırklareli hatırası hediyeler verdiler. Kırklareli Anadolu Lisesi Misafirlerine, Kırklareli’nin Çevre İllerini de gezdirerek, 26 Ekim Pazar Günü Ülkelerine Uğurlayacaklar.
* Ziyaretçilerden Çok Memnun Kaldılar
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu Ziyaretten çok Memnun olarak Şunları söyledi; Bizi ziyaret etmelerinden dolayı çok memnun kaldım. Bu buluşmayı gerçekleştiren iki müdürümüze ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Eski Yugoslavya şimdiki Makedonya bir anlamda bizim ata topraklarımız. Ortak bir tarihimiz ve tarih bilgimiz var. Bizim akrabalarımızın çoğu Makedon, Arnavut, Boşnak. Bunun için Biz barış içinde yan yana yaşamaya devam edeceğiz. Benim Makedon’ ya da şahsi arkadaşlarımda var ve çok samimi görüştüğüm insanlar. Bu görüşmeler ile Dostluğumuzu Kardeşliğimizi pekiştirerek devam ettireceğiz.” Kumonava Okul Müdürü, Başkana şehirlerinin tanıtım kitabi hediye etti. Başkan Kesimoğlu, 40 Kişilik grubu makamında ağırladı ve ikramlarda bulundu.
Makedon Öğrenciler, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz ‘ı da ziyaret ettiler. Korkmaz’ da ziyaretten çok memnun kalarak şunları dile getirdi; “2 yıl önce biz Kırklareli valiliği olarak oraya ziyarete gittik ve oradaki görüşmelerde Kırklareli Anadolu lisesi ile Kumanova Lisesini kardeş okul yaptık. Bu çalışmalar neticesinde onlar da buraya geldiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerin kaynaştığını bir birleriyle konuştuğunu, yakınlaştıklarını ve adeta kardeş gibi olduğunu görüyorum,  buda beni çok mutlu ediyor. Bizim Okul Müdürümüz Mustafa Akyüz’e ve Kumanova Okul Müdürüne ve çalışma Arkadaşlarına, Bu çalışmayı devam ettirdikleri için çok teşekkür ediyorum.”  (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here