Mahalleli vazgeçince tepki göstermek muhtarlara kaldı

10
Akalar Mahallesi ile Doğu Mahallesine sınır olan Balkan Caddesi’nin bir bölümünün mıcır ile kaplanmasından şikayetçi olan mahalleli gereken tepkiyi gösteremeyince iş mahalle muhtarlarına kaldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi tarafından Balkan Caddesi üzerinde yapılan yol genişletme çalışmalarının ardından caddenin belli bir kısmı geçtiğimiz hafta soğuk asfalt, yani mıcır ile kaplandı. Yapılan bu çalışma cadde üzerinde oturan vatandaşlarca olumsuz tepkilere neden oldu. Ancak mahalleli tepkisini somut bir şekilde yansıtamadığı için yaşanan sıkıntıyı aktarmak caddeyi sınır olarak kullanan Akalar ve Doğu Mahallesi Muhtarlarına kaldı.
29 Temmuz 2011 günü saat 13.00’da Vatandaşların “cadde üzerinde protesto yapacağız” çağrısı üzerine cadde de bulunan bir kahve haneye gelen Akalar Mahallesi Muhtarı Yılmaz Akkoyun ile Doğu Mahallesi Muhtarı Enver Akış uzun süre bekledikten sonra mahalleliden hiç kimseyi yanlarında göremeyince hazır bulunan basın mensuplarına sadece açıklama yapmak ile yetindiler.
* “Vatandaş mıcır tozu yüzünden dışarı çamaşır dahi asamıyor”
İlk olarak konuşan Doğu Mahallesi Muhtarı Enver Akış şunları kaydetti;
“Şehrimizin Balkan Caddesi Bulgaristan’a açılan sınır yollarımızdan biridir. Vatandaşlarımız birçoğu yolun güzel olması bakımından kaldırımların yapılması için bahçelerinden belediyemize yer bırakmıştır. Aldığım duyumlara göre Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan bu yolun sıcak asfalt ile yapılacağı konusunda söz vermiş, ancak her nedense başkan izindeyken yerine bakan kişi ve kişiler mıcır yapmaya karar vermiş ve yol mıcır ile kaplanmıştır. Ancak yol kenarında oturan vatandaşlar, mıcırlı yoldan geçen araçların yaptığı toz nedeni ile balkonlarına çamaşır dahi asamamaktadır. Evlerin çatıları tozdan bembeyaz olmuştur. Yapmış olduğumuz araştırmalarda, Pınar Mahallesi’nin Vatan Caddesi ve bazı sokakları sıcak asfalt ile kaplanmıştır. Bizim bu caddemizin sıcak asfalt ile kaplanmamasının sebeplerini bilmiyoruz. Bunu öğrenmek istiyoruz. Balkan Caddesi Dereköy Sınır Kapısına açılan caddedir. Vatandaş olarak bizde vergimizi veriyoruz. Bu yolun sıcak asfalt olması için yeniden bir karar çıkmasını mahallem adına belediye başkanımızdan talep ediyoruz.”
* “Karaumur’a verilen önem bizim caddemize de verilmeli”
Daha sonra konuşan Akalar Mahalle Muhtarı Yılmaz Akkoyun ise şunları söyledi;
“Kırklareli’mizin Balkan Caddesi belediyemiz tarafından restore edilerek genişletildi. Sayın belediye başkanımızın “Karaumur Caddesi özel caddemizdir” diyerek burada güzel bir çalışma başlattı. Karaumur’a verilen önemin Balkan Caddesine de verilmesini bekliyoruz. Mahalle olarak 140 imza toplayıp mıcırlar dökülmeden evvel bir müracaat yapılarak sıcak asfalt talebinde bulunuldu. Fakat bu müracaat hiç dikkate alınmaksızın cadde mıcır ile kaplanmıştır. İsteğimizin yerine getirilmeyerek caddenin mıcır ile kaplanmasının nedenini öğrenmek istiyoruz. Cadde üzerinin biran önce sıcak asfalt ile kaplanmasını bekliyoruz. 
* “Evlerin çatıları çimento tozu gibi tozlar ile kaplandı”
Şehre giriş kısmı asfalt, caddenin büyük bir kısmı asfalt, ama caddenin 500 metrelik bir bölümü mıcır ile kaplı, sonuç; evlerin çatıları çimento tozu gibi tozlar ile kaplandı. Cadde kenarında oturan vatandaş bu sıcakta toz yüzünden kapı pencere açamaz oldu. Sayın belediye başkanımızdan bu konuyu bir kez daha gözden geçirmesini bekliyoruz. 
Cadde üzerinde kahve işleten Esnaf Tolga Demirtaş, esnaf olarak çok mağdur olduklarını, toz toprak nedeni ile işlerini tam yapamadıklarını belirterek; “Benim kahvehanem içinde iki bilardo masam toz içinde kaldı. Tozdan müşterilerim çay içemiyor. Böyle giderse dükkanımı kapatıp işsiz kalacağım” dedi.
Birkaç vatandaş ise caddenin üzerine kaplanan mıcırın mıcır olup olmadığından şüphelendiklerini, caddeye dökülenin kireç tozu olduğunu tahmin ettiklerini söylediler. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.