Madalya Avcısı Bayan Karateci

11
* Lüleburgazlı Karateci Neslihan Çalışkan, genç yaşta Türkiye, Avrupa ve
Dünya Şampiyonlukları elde etti. Çalışkan; “Hedefim Beden Eğitimi
Öğretmeni olup, milli sporcular yetiştirmek” dedi.

New layer…

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde arkadaşının tavsiyesi üzerine karateye başlayan Neslihan Çalışkan, genç yaşta Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonlukları elde etti.
Çalışkan, yaptığı açıklamada, 2002 yılında Lüleburgaz Şamiloğlu Spor Kulübünde, Şemsi Şamiloğlu gözetiminde karateye başladığını ve iki yıl sonra 25 kiloda Minik Bayanlar’da Türkiye birincisi, 2009 yılında da Dünya Ümitler Karate Şampiyonası’nda da Bayanlar 47 kiloda şampiyon olduğunu söyledi.
Siyah Kuşak sahibi olduğunu ifade eden 16 yaşındaki Çalışkan, beden eğitimi öğretmeni olmak istediğini belirtti. Karateye, arkadaşının tavsiyesiyle başladığını vurgulayan Çalışkan, şöyle konuştu:
”Herkes bu sporun erkek sporu olduğunu ve şiddete yönelik olduğunu söylüyordu. Ailem çok istediğim için izin verdi, ama bir şartları vardı; ‘başladığın işi yarım bırakmayacaksın’ dediler. Ben de onlara söz verdim. O günden beri bu sporla uğraşıyorum ve önemli bir sakatlığım olmadığı sürece bırakmayı düşünmüyorum. Babaeski Anadolu Lisesi’nde eğitimimi sürdürüyorum. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nu düşünüyorum. Hedefim, beden eğitimi öğretmeni olup, milli sporcular yetiştirmek.”
2009 yılının Ağustos ayında yapılan milli takım seçmesinde hedeflediği milli takım kadrosuna dahil edildiğini dile getiren Çalışkan; ”Milli takım adına mücadele ettiğim bütün maçlarda güzel sonuçlar elde ettim. 2009 yılı Kasım ayında Fas’ta yapılan dünya şampiyonası finalinde Japon rakibimi 9-1 yenerek dünya şampiyonu oldum. 2010 yılı Şubat ayında İzmir’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda finalde Rus rakibimi 5-1 yenerek Avrupa Şampiyonu oldum” dedi.
* Çalışkan Başarıya Doymuyor
Sırbistan’ın Novi Sad Kenti’nde yapılacak Avrupa Şampiyonası için 7 Ocak Cuma günü İstanbul’da Milli Takımla kampa gireceğini bildiren Çalışkan; ”Bu şampiyonada hedefim, sahip olduğum şampiyonluklarımı korumak, bayrağımızı göndere çektirmek ve İstiklal Marşımızı herkese dinletmek” diye konuştu.
Çalışkan, yurt içinde elde ettiği başarılarını şöyle sıraladı:
”2004 yılında 25 kiloda minik bayanlarda Türkiye şampiyonu, 2005’te 30 kiloda yıldız bayanlarda Türkiye 2’ncisi, 2007’de 40 kiloda Türkiye 3’üncüsü, 2008’de 45 kiloda Türkiye şampiyonu, 50 kiloda genç bayanlarda Türkiye 3’üncüsü, 47 kilo ümit bayanlarda  Türkiye 3’üncüsü, 2009’da 47 kiloda ümit bayanlarda Türkiye 2’ncisi, aynı yıl İstanbul’daki şampiyonada da ümit bayanlar 47 kiloda Türkiye şampiyonu oldum. Geçen yıl da 48 kilo genç bayanlarda Türkiye 3’üncüsü, aynı yıl Kocaeli’de yapılan şampiyonada da 48 kiloda Türkiye şampiyonluğunu elde ettim.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here