Macit; “Rum Kilisesi turizme kazandırılacak”

27
* Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit; “Üsküp Beldemizdeki Rum Mimarlarca inşa edilen Kilise restore edilecek. Alt katmanı tapınak olan Rum Kilisesi’ni turizme açmak istiyoruz" dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Kırklareli merkez ilçeye bağlı Üsküp Beldesi’ndeki Rum Kilisesi’ni restore ederek turizme açmak istediklerini söyledi.
Macit yaptığı açıklamasında, Üsküp beldesinde Rum mimarlarca inşa edilen Rum Kilisesi’nin restore edilmesi için Trakya Kalkınma Ajansı ve Sınır Ötesi İş Birliği Programı (IPA) kapsamında proje hazırlanacağını belirtti.
Araştırmalara göre, kilisenin bodrum katında milattan önce 4. Yüzyıl’a ait olduğu tespit edilen ve Roma, Bizans, Traklar ve Justinyen Dönemleri’nde de dini amaçlı kullanılan tapınak bulunduğunu ifade eden Macit şöyle konuştu:
"Kilise, bölgenin en büyük kiliselerinden biri. Fotoğraflarını arşivlerden tespit ettiğimiz kilise görselliği ve büyüklüğü itibariyle bölgedeki en büyük kiliselerden biridir. Kilise’nin bulunduğu yerin alt katmanlarında yapılan araştırmalara göre tespit edilen tapınak Roma, Bizans, Traklar ve Justinyen Dönemi’ne dayanıyor. Kilise’nin restore ederek ziyarete açılması için çalışmalara başlayacağız. Alt katmanı tapınak olan Rum kilisesini turizme açmak istiyoruz."
Macit, Üsküp Belediyesi tarafından Trakya Kalkınma Ajansı’ndan destek alınması için restorasyon projesi hazırlanacağını, projenin onaylanmasının ardından Sınır Ötesi İş Birliği Programı kapsamında restorasyon çalışmalarına başlanacağını dile getirdi.
Kiliseye özellikle Yunanistan ve Batı Trakya’dan göç eden insanların yoğun bir ilgisi olduğunu aktaran Macit; “Rum Kilisesi’nin turizme açılmasıyla, Üsküp Beldesi ile yakın köylerine ekonomik katma değer sağlayacak. İlimizde, 40’ın üzerinde Kilise var. Yapılan araştırmalara göre izlerine ve kalıntılarına ulaşılan 8 Kilise bulunuyor” dedi. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here