Macit; “Istranca Dağları’nda 17 mağara tespit edildi”

42
 Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit; “Teknik çalışmalara göre 5’i turizme açılabilecek nitelikte" dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Istranca Dağları’nda 17 mağaranın tespit edildiğini, 5’inin turizme açılabilecek nitelikle olduğunu, Kırklareli’de Deniz ve Doğa Turizmi’ni geliştirmek için çalıştıklarını söyledi.
Maden Tetkik Araştırma Enstitüsü ekiplerince Istranca Dağları’nda yapılan sismografik çalışmaların tamamlandığını belirten Macit, 17 mağara tespit edildiğini ifade etti.
Istranca Dağları’nın altında uzunlukları bilinmeyen onlarca mağara galerilerinin bulunduğunu vurgulayan Macit, "Girişleri bulunamayan ve uzunlukları bilinmeyen muazzam galeriler, su havuzları ve göletlerin olduğunu biliyoruz. Istranca Dağları’nda yapılan araştırmalarda 17 mağara tespit edildi. Yapılan teknik çalışmalara göre 5’i turizme açılabilecek nitelikte. Tespit edilen mağaralar ile ilgili araştırmalarımız sürüyor" diye konuştu.
Bölgenin geçim kaynağı olan turizmi canlandırmak istediklerini anlatan Macit, şöyle devam etti:
"Istrancalar doğa turizmi açısından son derece önemli bir bölge. Kırklareli’de turizmi geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Turizmin gelişmesiyle turizme yönelik otel, pansiyon, kır kafesi, restoran, rehberlik hizmetleri, alışverişlerin yapılacağı iş sektörlerinin de artacağına inanıyorum. Bu sayede bölgedeki işsizlik sorunu da oldukça azalacaktır. Istranca Bölgesi’nin turizm açısından gelişmesiyle birlikte ekonomik alanda büyük bir canlılık yaşanacaktır. İşsizlikten dolayı genç nüfus oldukça azaldı. Turizm hareketliliği arttıkça genç nüfus kendi doğdukları, büyüdükleri topraklarda istihdam edilecek." (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here