Macit; “Dupnisa’dan sonra Yenesu Mağarası’da ziyarete açılıyor”

29
Kırklareli Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Fikret Macit Kırklareli’nin Vize İlçesi’ne bağlı Balkaya Köyü yakınlarında bulunan Yenesu Mağarası’nın yapılacak çalışmaların ardından ziyarete açılacağını söyledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Fikret Macit Kırklareli’nin Vize İlçesi’ne bağlı Balkaya Köyü yakınlarında bulunan Yenesu Mağarası’nın yapılacak çalışmaların ardından ziyarete açılacağını söyledi.
Yenesu Mağarası’nın bin 620 metre uzunluğu ile Türkiye’deki sıralamada ilk 5 mağara arasına girdiğini söyleyen Macit, Dupnisa Mağarası’ndan sonra Yeneusu Mağarası’nın da turizme kazandıracaklarını söyledi. Istranca bölgesinde onlarca mağara olduğunu söyleyen Macit; “Istrancalar Bölgesi’nde girişi yeryüzünde olmadığı için bilinmeyen onlarca mağara olduğunu biliyoruz. Yenesu Mağarası’nın içinde tam olarak bir tespit yapılmadığı için henüz pek bir ayrıntı bilinmiyor” dedi.
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit Yenesu Mağarası ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Dupnisa Mağarası Istrancalar Bölgesi’nde turizme açık tek mağaraydı. Yılda yaklaşık 120 bin kişi burayı ziyaret ediyor. Bölgedeki yapılan teknik çalışmalar ile Vize İlçemize bağlı Balkaya Köyü yakınlarında bulunan Yenesu Mağarası’nı da turizme açmak istiyoruz. Yenesu Mağarası o bölge içinde Dupnisa Mağarası’ndan sonra uzunluk ve içindeki su galerileri ile ikinci büyüklükteki mağara. Mağara bin 620 metre uzunluğunda. O bölgede proje kapsamında girişi dar olan mağara girişini temizleyecek ve genişleyeceğiz. Kapı girişinin iç kısmında 20 metrelik giriş kısmı temizleyeceğiz. Mağara içinde aydınlatma, temizlik, yürüme yolu şeklinde teknik bir çalışma için proje hazırlayacağız. Önümüzdeki yıl turizme açmayı hedefliyoruz. Turizme açılması Balkaya, Aksicim, Küçükyayla ve Kıyıköy bölgesinde turizm hareketliliğini olumlu yönde katkı yapacak. Şehir dışından Kıyıköy’e denize gelen kişiler Ayanikola Manastırı’nın yanında uğrak bir bölge olacak. Balkaya Köyü’nde konaklama, alabalık tesisleri ve konumu itibariyle yaklaşık her yıl 120 bin Dupnisa ziyaretçisinden daha fazla ziyaret edeceğini düşünüyoruz. Köylülerde bu konuda çok hevesli. Bu proje ile ikinci bir mağarayı turizme kazandırmış olacağız. Bölge halkına büyük bir katkısı olacak. Köy ürünleri üreterek orada satmaya çalışan insanları olumlu yönde etkileyecek. Mağaranın açılmasıyla o güzergâh üzerinde köy içindeki yerlerde köy ürünlerinin satılışları olacak. Balkaya’da güzel konaklama ve alabalık tesisleri var. Bölgedeki yerel halk turizm ve ticaret ile büyük katkı sağlanacak. Mağaraların turizme hitap eden çekiciliğini öne alıyoruz. Biz işe jeolojik yapıdan yaklaşırsak o zaman Yenesu Mağarası bin 620 metre uzunluğu ile Türkiye’deki sıralamada ilk 5 mağara arasına giriyor. Istrancalar Bölgesi’nde girişi yeryüzünde olmadığı için bilinmeyen onlarca mağara olduğunu biliyoruz. Yenesu Mağarası’nın içinde tam olarak bir tespit yapılmadığı için henüz pek bir ayrıntı bilinmiyor. Ancak ışıklandırılacak ve teknik inceleme için içine gireceğiz. Önümüzdeki yıla kadar ziyaretçiye açmayı hedefliyoruz. Ayanikola Manastırı, Dupnisa ve Yenesu mağaraLarı ile turizme büyük katkı sağlayacağız Istranca Bölgesi’nin geçim kapısı olan turizmi geliştirmek istiyoruz. Yenesu Mağarası ile bölgede yapılacak yatırımlar ile  istihdam da sağlanacak.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here