“Lütfen organ bağışına destek verelim, duyarlılık gösterelim”

25
“Lütfen organ bağışına destek verelim, duyarlılık gösterelim”

Kırklareli Il Sağlık Müdürü Mehmet Bilgin, organ bağışının önemi ile igili olarak, yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Bilgin açıklamasında şunları kaydetti;

ORGAN BAĞIŞI NEDIR?

“Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

Organ bağışı, yaşarken yapılan bir işlemin ölümden sonraki uygulamasını yansıtmaktadır.

Organ bağışında bulunan kişinin 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesinin yerinde olması şarttır.

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler Il Sağlık Müdürlüğü, Hastaneler, Organ nakli yapan merkezlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. Nakil Yapılabilecek Organlar; Böbrek, Deri, Karaciğer, Kalp, Akciğer, Pankreas

Nakil yapılan dokular ise; Kan, Kemik, Kemik iliği, Kornea, Kalp kapağı ve Incebağırsak

Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde ya da yolda vefat eden bir kimsenin bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bir organın hiçbir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi söz konusu değildir. Organ naklinde alıcı/verici olacak kişilerin doku uyumları önem arz etmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla (Immunsuppresive) ameliyat başarısı yükselir.

Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için nasıl olsa ölecek tabiri kullanılamaz.

Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından tıbbi ölüm kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez. Diyanet Işleri Başkanlığı Din Işleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır. 06.03.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer Islam ülkelerinde de ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur. 18 yaş üzeri, akli dengesi yerinde olan, sarılık (Hepatit A-B-C), ağır iltihabi hastalıklar, şeker hastalığı ve kanser hastası olmayan kişiler organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir. Organ bağışı kartı sahibi olsanız dahi, istediğiniz anda ailenize bildirerek ve bağış kartınızı yırtarak, fikrinizden vazgeçebilirsiniz. Kişilerin bir bedel karşılığı organlarını vermeleri 2238 sayılı yasaya göre YASAKTIR. Bağışlanan organlar, bu konuyla ilgilenen Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından tıbben acilliği ve doku uyumuna göre en uygun alıcıya nakil edilir. Bu belirlemede zengin, fakir, ırk, cinsiyet vb. ayrımlar kesinlikle yapılmaz.

Hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin ya da yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır. Lütfen organ bağışına destek verelim, duyarlılık gösterelim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here