LUTED 2011 yılında örnek bir projeye imza attı Cam İşletmeciliği Kursu başladı

17
* Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Kültür ve Turizm Derneği tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında 2 Mayıs 2011 tarihinden itibaren Ekin Atölyesi’nde yetişkinlere yönelik Cam İşletmeciliği Kursu verilmeye başlandı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Kültür ve Turizm Derneği tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında 2 Mayıs 2011 tarihinden itibaren Ekin Atölyesi’nde yetişkinlere yönelik Cam İşletmeciliği kursu verilmeye başlandı
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada da proje ile ilgili şu bilgiler verildi:
“2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde kaybolmaya yüz tutan el sanatlarımızı yaşatmak, tanıtmak, tahribini ve yok olmasını önlemek, bu sanatları aslına uygun olarak öğretip eğitilmiş elemanlar ve ustalar yetiştirerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla yaygın kültürel eğitim kursları açılması planlandı.
Bu kapsamda, ilimizde yapılan araştırmalar neticesinde unutulmaya ve yozlaşmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan il merkezinde "Geleneksel El Nakışları Kursu",  Lüleburgaz ilçemizde "Cam İşlemeciliği Kursu" ve "Seramik Kursu" konularında kurs açılabileceği anlaşılmış ve bu kursların açılabilmesi amacıyla Bakanlığımıza teklif edilmiş, Bakanlığımızca da uygun görülmüştür.
Yukarıda sözü edilen bu üç kurstan öncelikle "Cam İşlemeciliği Kursu" Lüleburgaz ilçemizde 02 Mayıs 2011 tarihi itibariyle başlatılmıştır. 12 kursiyer ile başlayan ve toplam 300 saat süreyle devam edecek olan Cam İşlemeciliği Kursu, Seramik-Cam Sanatçısı Serpil Özcengiz öğretiminde Lüleburgaz Belediyesi’nin kurs süresince ücretsiz tahsis ettiği Ekin Atölyesi’nde yapılmaktadır. Kursta kullanılan alet ve malzeme Bakanlığımız imkanlarıyla sağlanmıştır.
Bu kurs kapsamında ev hanımları, şeffaf camları soğukken istenilen formlarda keserek, Kırklareli yöresine özgü geleneksel motifleri cama boyayacak, 800 derecedeki cam füzyon fırınında pişirip özel tasarımlarını yapacaklardır. Aynı zamanda bu kursta geri dönüşüm amacıyla çöpe atılan cam şişeleri de değerlendirip, Kırklareli yöresine özgü ürünler yapacaklar. Kursiyerlerimizden ücret talep edilmeden gerçekleştirilecek olan Cam İşlemeciliği Kursumuz 3.5 ay sürecek, kurs sonunda katılımcı kursiyerlere Bakanlığımızca Katılım Belgesi verilecek.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.