Lüleburgaz’daki Danone işçiler 36 gündür eylemde

47
* Danone fabrikası çalışanları toplu iş sözleşme taleplerini dile getirmek için 20 Ekim’den beri eylem yapıyor.
* Danone fabrikası çalışanları toplu iş sözleşme taleplerini dile getirmek için 20 Ekim’den beri eylem yapıyor.
HABER MERKEZİ
Daha önce Türk-İş’e bağlı TekGıda -İş Sendikasına bağlı iken sendika değiştirip DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikasına üye olan Danone ve Tikveşli işçileri patronları ile masaya oturarak toplu iş sözleşmesi yapmak istediler. Patronların bu sözleşmeyi yapmaya yanaşmaması üzerine 20 Ekim 2014 tarihinden itibaren eylem yapmaya başladılar. Fabrika’nın karşısına bir eylem çadırı açtılar. 
* “Hakkımızı istiyoruz” 
Eylem sözcüsü Cengiz Atlı; “Fabrikamızda 138 çalışan var bunların 136 sı DİSK Gıda İş Sendikasına üye oldu. 2 İşçi arkadaşımız hiçbir sendikaya üye değil. Gıda-İş’te örgütlenerek hazırladığımız toplu sözleşme taslağını patronumuza ilettik. Ancak görüşmeye dair halen bir yanıt alamadık. Bu nedenle, Lüleburgaz’daki tüm siyasi partileri, sendikaları, kitle örgütlerini gezip, durum hakkında bilgilendirdikten sonra 20 Ekim tarihinde eylem yapma kararı aldık. Eylemimiz sakal bırakma, yemek yememe, işten bir saat geç çıkma şeklinde gerçekleşiyor. Ayrıca iş başı ve paydos yaparken düdüklerle, alkışlarla ve sloganlarla çıkış yapma şeklinde devam ediyor. İşçilerimiz çok kararlılar. Her ne pahasına olursa olsun Danone patronunu masaya getirmekte kararlıyız. Biz fazla bir şey istemiyoruz. Sadece haklarımızı istiyoruz. Danone patronu masaya oturmadığı takdirde, eylemlerimiz, çeşitlenerek devam edecek” dedi.
İşçiler sürekli çalışan işçilerin yanında zamanla sayısı değişen 30-40 kadar taşeron işçinin çalıştığını ve bu işçilerin çalıştıkları kadar sigortalarının yattığını iddia ettiler.
İş girişinde ‘Direne direne kazanacağız’ diyen Danone çalışanları direnişlerinde kararlı olduklarını, direnişlerini sonuna kadar yapacaklarını, bu isteğimize cevap verilmezse greve kadar gidebileceklerini belirttiler. Geçmiş dönem CHP Milletvekili adayı Turabi Kayan destek için işçilerin eylem çadırını ziyaret etti. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.