Lüleburgaz’da Süne ile mücadele devam ediyor

12
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde hububat ekili alanlarda süne zararını engellemek ve zarar eşiğini aşmadan müdahale edebilmek için Lüleburgaz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce oluşturulan teknik ekipler, süne sürvey çalışmaları sürdürüyor. 
HABER MERKEZİ
Surveyin amacı parazitlenmenin yetersiz olduğu alanlarda metrekaredeki Nimf (Yavru) Oranı tespit etmek ve kimyasal mücadele yapılacak alanları belirlemek. Surveye Nimf’lerin yüzde 40’ı 2. yaş dönemine geldiği zaman başlar. Parazitlenmenin düşük olduğu alanlarda ünite bazında, yüksek olduğu alanlarda köy bazında sayımlar yapılıyor. 
* Süne nedir?
Süne,  yurdumuzda buğday üretimini kalite ve kantite yönünden olumsuz yönde etkileyen ana zararlı bir böcek türüdür.  Süne yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde, mücadele yapılmadığı zaman; ekmeklik, makarnalık ve tohumluk yönünden özellikle buğdayda yüzde 100’e varan oranlarda zarar oluşturabilmektedir. Süne gerçekte bir mera zararlısıdır. Kışlamış süne ergini buğday başağında zarar yaparken nedenlerden dolayı, süne devamlı mücadele yapılması gereken bir böcek haline gelmiştir. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here