Lüleburgaz’da ilköğretim ve ortaöğretim okulları, beyaz bayrak alma yarışı yapıyorlar.

18
Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından başlatılan beyaz bayrak projesiyle, okulların temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması, yeterli ve kaliteli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilerek toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesini amaçlanıyor.

Lüleburgaz’daki okullar Beyaz Bayrak alma yarışında

Vahit İŞBAŞARAN
LÜLEBURGAZ
Bu çerçevede temizlik ve hijyen açısından belirli kriterlere sahip olup, okul sağlığının iyileştirilmesi konusunda gayret gösteren okullar ”Beyaz Bayrak” ve sertifikayla ödüllendiriliyor.
Yarışmada, okul içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, ısıtma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuarlar, revir, kantin, tuvaletler ve içme suları göz önüne alınarak 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapılıyor. İki bakanlığın yetkililerince denetlenen okullarda, yapılan değerlendirme sonucunda 90 ve üzerinde puan alan okullara, sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifika veriliyor. Bu belge 2 yıl süreyle geçerliliğini korurken, kontroller bu süre içinde devam ediyor. Başvuru yapan okullar, Sağlık Bakanlığı Gıda ve Çevre Kontrol Şube Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden oluşan ekip tarafından denetleniyor.
Beyaz bayrak için müracaat eden 8 Kasım, Bahçelievler, 80.Yıl, Hürriyet ve Ramazan Yaman Fen Lisesi, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nedim Çetin ile Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlık Teknisyenleri Metin Erel ve Erhan Kulil’den oluşan komisyon tarafından denetlendi.
Milli Eğitim Şube Müdürü Nedim çetin, sonuçların daha sonra açıklanacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here