Lüleburgaz’a renk kattı

19
* Kabin Memuru olarak gittiği Suudi Arabistan’da aslen Eritreli Amerikan Vatandaşı Bassim Salih’le tanışarak hayatını birleştirme kararı alan Lüleburgazlı Endam Tuncer Salih mutluluğunu Lüleburgaz Esnaf Kefalet Düğün Salonunda gerçekleştirdiği düğünle ikinci kez perçinledi.
 
Ayşe Kiraz
Lüleburgaz
Geçtiğimiz yıl tanışarak evlenme kararı alan genç çift Türkiye’ye gelerek hayat arkadaşını ailesi ve yakın dostlarıyla tanıştıran Endam Tuncer Salih Beylikdüzü Belediyesi’nde gerçekleşen nikahının ardından Eşi Bassim Salih ile Suudi Arabistan’a döndü. Yaklaşık 8 ay süren hazırlıkların ardından önce Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Eritre-Tigre geleneklerine göre kına gecesi daha sonra ise düğün töreni gerçekleştirdi. 
Mutluluğunu Lüleburgaz’da yaşayan ailesi ve yakın dostlarıyla paylaşmak isteyen Endam Tuncer Salih bir düğünde Lüleburgaz’da düzenledi. Önce evlerinin yanında yapılan kına gecesi ardından Esnaf Kefalet Düğün Salonu’nda gerçekleşen törenlere gelinin akrabalarının yanı sıra Damadın Hollanda, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Amerika ve Eritre’den çok sayıda akrabaları katıldı. İlk kez gelen yabancı dünürlerle, Lüleburgazlılar yakından ilgilendi. 
Özellikle Türk yemeklerine büyük ilgi gösteren misafirler Trakya adetlerini de ellerinden geldiğince uyguladı. Kına gecesinde Görümce şeker saçtı damat kına yakıldıktan sonra gelini kucaklayıp kaçırdı. Düğünde hem Roman havası hem de Tigre ve Arabistan müzikleriyle doyasıya eğlenen Eritreliler’in yöresel kıyafetleri büyük ilgi topladı. Düğünün ardından 9-8’lik oynamaya devam etmek isteyen gençler soluğu Night Mask Clup’ta düzenlenen partide aldı. 
Gece boyunca Türk Müziklerinin yanı sıra kabile Tigre Müzikleri çalınarak kabile dansı yapıldı, eğlence doruğa çıktı. Sonraki gün Lüleburgaz’dan ayrılan davetliler yaşadıkları ülkelere dönmeden önce İstanbul’u gezmeyi de ihmal etmedi. Genç çiftin Türkiye’de gerçekleştirecekleri tatilin ardından Amerika’nın Virjinya Eyaleti’ne yerleşecekleri öğrenildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here