Lüleburgaz Teknik Lisesi ile Haskovo Teknik Lisesi 539 bin Euro değerinde mesleki eğitim projesi yapacak

20
Lüleburgaz Teknik Lisesi ile Haskova Teknik Lisesi 539 bin Euro değerinde mesleki eğitim projesi yapacak.

HABER MERKEZİ
LÜLEBURGAZ

Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Murat Celasun yaptığı açıklamada, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki sınır ötesi işbirliği programının 2007-2013 yılları arasındaki dönem için 50 yeni projeye imza atıldığını söyledi.
Celasun yaptığı açıklamada şunları söyledi.
"Haskovo  Valiliği’nin  ev sahipliği yaptığı programa, bölgesel ve Kaykınma Bakan yardımcısı Lilyana Pavlova, Haskovo Valisi Rumen Danev , Türkiye Avrupa birliği Genel Sekreterliği ile Mali İşbirliği başkanı Mehmet Süreyya Söner,Avrupa Komisyonu bölgesi Politik Müdürlüğü temsilcisi Natalie Vershelde ve ekonomi uzmanları katıldı.Haskovo bölgesi için 17 proje kabul edildi.Haskovo  bölgesi için toplam 17 proje hazırlanırken, bunlar ağırlıklı olarak altyapı,eğitim,su ve sosyal proje konularını kapsıyor.Alt yapı projeleri için 600 bin Euro kaynak aktarıldı.Haskovo Teknik Lisesi ile Lüleburgaz Teknik  lisesi, toplam 539 bin Euro değerinde  mesleki eğitim projesi yapacak.Bu rakam eğitime kurumuna verilen en yüksek meblağdır."
Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Celasun, proje sonuçlarını da şöyle açıkladı.
"Lüleburgaz ve Haskovo ‘daki sanayinin talep ve beklentilerini karşılayacak şekilde meslek liselerinin teknik ve idari alt yapılarının yenilenmiş olacaktır. Elektrik ve makine bölümü 20 öğretmen CNC, Mastercam, Solid Works, PIC/PLC, Pnomatik ve elektropnömatik, Teknik İngilizce alanlarında eğitileceklerdir. Orta öğretim ve yetişkin eğitiminde sınır ötesi mesleki eğitim kapasitesi artacaktır.
 İşgücü piyasasının ihtiyaçlarına ve AB kriterlerine uygun mesleki eğitim modülleri hazır olacaktır. Mesleki eğitim kalitesi piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda artacaktır. İş gücü hareketliliği artacaktır. Mevcut profesyonel işgücü niteliği ile işgücü piyasasının ihtiyaçları arasındaki farklılık azalacaktır. İyi eğitimli işgücü ile KOBİ’lerin rekabet gücü artacaktır. Sınır ötesi işgücü piyasasının girişimcilik imkânlarını ve ilgili kuruluşlar arazsında bilgi paylaşımı artacaktır." (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here