Lüleburgaz Lisesi Kocaeli’ne giden yolda ilk adımı attı

42
Lüleburgaz Lisesi Kocaeli’ne giden yolda ilk adımı attı

Dün ilimiz ilçelerinden Lüleburgaz ve Vize’den gelen iki lise takımı liseler arası voleybol yarı final maçında karşı karşıya geldi. Oyun final havasında geçti. Oyunu uzatma setinde Lüleburgaz Lisesi kazandı. Soner Yeler’in başhakemlik, Elif Kaya’nın yardımcı hakemlik yaptığı maça iki takımda şu kadro ve teknik heyetlerle çıktı.

Vize METEM Lisesi: Ganime, Selin, Pelin, Betül, Sevgi, Tuğçe(k)

Yedekler: Sedef, Tülay, Ayşegül, Gökçe KOÇ: Erdem YAYLA

Lüleburgaz Lisesi: Buse(k), Dilara, Hande, Yeşim, Birce, Seyyare

Yedekler: Cemre, Alişya, Büşra, Neşe, Aybüke(Libero) KOÇ: Ali ERPEHLIVAN

MAÇTAN NOTLAR:

Ilk sete iyi başlayan ekip Lüleburgaz Lisesi oldu. Ilk 8 sayıyı kazanarak ilk teknik molaya 8-0 önde girmeyi başardılar. Ilk kez izleme fırsatı bulduğumuz iki takımdan Lüleburgaz Lisesi takımı bizde iyi bir izlenim bıraktı. Kaptanları Buse, sanki 1.lig ekiplerinde forma giyiyor gibi işini ciddiye alıyordu. Muhteşem smaç vuruşları ve plaseleri ile ilk sette kaliteli kumaşının olduğunu gösterdi. Vize ekibi ise iyi sayılabilecek derece de sert servis kullanıyordu. Maça döndüğümüzde ise Lüleburgaz Lisesi seti 14-8 önde götürüyordu. Fakat takım olarak haberleşmeleri kötü olunca ve bunlara METEM lisesi kaptanı Tuğçe’nin plaseleri eklenince durum birden bire 15-15 olduysa da ilk teknik molaya önde giren Lüleburgaz ekibi oldu. Ikinci teknik moladan sonra rakibine hiç sayı vermeyerek ilk seti 25-15 kazanmayı başardılar.

Ikinci sete geldiğimizde ise puanlar teker teker alınıyordu. Iki ekibin de yaptığı basit hatalar sayesinde izleyenleri sıkıntıya sokan bir set olacak gibi gözüküyordu. Iki ekibin kızları da birbirlerinin moralini bozmak için "Filede top var", "Atamaz ki" cümlelerini kullanıyorlardı. Bu sette daha diri gözüken oyunun gereğini sahaya yansıtan Vize METEM Lisesi kızlarıydı. Fakat ilk teknik molaya 8-5 mağlup girdiler. Bu setten sonra aklı başına gelen Vize temsilcisinin kızları, ardı ardına 5 sayı alarak durumu 10-8’e getirdiler. Ikinci teknik molaya kadar bu iyi oyununu sürdüren Vize temsilcisi, ikinci teknik molaya 16-11 önde girmeyi başardılar. Bu iyi oyununu tüm sete yayan Vize ekibi, Lüleburgaz Lisesi kızlarının hataları yardımıyla farkı git gide açarak ikinci seti 11 sayı fark ile 25-14 kazanarak Lüleburgaz Lisesi öğrencilerine işlerinin kolay olmayacağını anlatmaya çalıştı.

3. set başlamadan hocalarından fırça yiyen Lüleburgaz Lisesi kızları, Buse’nin smaç vuruşlarınla ilk iki sayıyı aldılar. Ancak kullandıkları servisler dışarı çıkınca durum ortada gidiyordu. Ilk teknik molaya kadar Buse ve Hande ile smaç vuruşlarla sayı alan Lüleburgaz ekibi, bozuk servisleriyle de puan kaybı yaşadı. Ilk teknik molaya Lüleburgaz ekibi 8-7 önde girdi. Bu durum maç boyunca devam edecek gibi gözüküyordu. Çünkü sayılar hep teker teker alınıyordu. Ikinci teknik molaya gelirken Lüleburgaz temsilcisi maça az da olsa ağırlığını koymayı başararak ikinci teknik molaya 16-13 önde girdi. Fakat Vize temsilcisinin ne seti ne de maçı öyle kolay bırakmaya niyeti yoktu. Ikinci teknik moladan sonra ise Lüleburgaz temsilcisinin pasörü topu file seviyeden yukarı kaldırmayınca Hande ve Buse’nin smaçları filede kaldı. Bu durum Vize temsilcisinin iştahını kabarttı ve Vize temsilcisi maçı ortada götürmeye çalıştı. Ancak Lüleburgaz temsilcinsin pasörü değişince Buse akıllı plaselerle seti hocasına ve arkadaşlarına adeta hediye etti. Moralman çöken Vize tarafı her ne olursa olsun kendilerini alkışlamaktan vazgeçmiyorlardı. 4. sete de müthiş bir şekilde başladılar. Hızlı bir oyunla ilk üç sayıyı hanesine yazdıran Vize ekibinde moraller yerine gelmişti. Bu moralle, dördüncü setin ilk teknik molasına da 8-3 önde girmeyi başardılar. Vize öğrencileri bu moladan sonra Lüleburgaz Lisesinin oynadığı alandaki ortadaki ve arkadaki boşluklara plase ve smaç vuruşlar ile adeta gösteri yapıyorlardı. Durumu 12-4 ‘e getiren Vize ekibi ikinci teknik molaya kadar bu güzel oyunu ikinci teknik molanın sonlarına kadar götürdü. Ikincinin molanın sonlarında toparlanmaya başlayan Lüleburgaz ekibi ikinci teknik molaya da 16-8 mağlup girdiler. Rakibine acımayan bir oyun oynayan Vize ekibi art arda sayılar alarak maçın 4. setinden 6 sayı farkla 25-19 galip ayrılırken maçı uzatma setine taşımaya başardı.

Maçın uzatma setinden önce ise her iki takımda hocalarından talimatları aldılar. Saha seçiminden sonra oyuncular kozlarını paylaşmaya başladı. Set verdikçe toparlanan, Lüleburgaz Lisesi öğrencileri oyuna fırtına gibi girerek ilk 3 sayıyı almayı başardılar. Ali hoca’nın yüzünü güldürmeyi de başardılar. Uzatma setinin saha değişmesine kadar yalnızca 2 rakibine 2 sayı veren Lüleburgaz ekibi uzatma devresinin ikinci devresinde yaptığı basit hatalarla Ali hocayı sinirlendirdiler. Bir ara salonun döşemelerini yumruklarken gördük. Yer paylaşım konusunda sıkıntı yaşayan Lüleburgaz temsilcisi puan kaybetmeye başladılar. Oyun bir ara kafa kafaya gelse de Vize temsilcisinin attığı servisler ya dışarı gidiyor ya da file de kaldı. Durum böyle olunca da Lüleburgaz temsilcisi ilk final maçını uzatma setinde 3-2 kazanmayı başardı.

Iki temsilci de 9-10 Şubatta Kırklareli grup birincisi TOBB Lisesi ile karşılaşacaklar. Bu maçlardan 1. olan ekip Kocaeli’ndeki finallere gidecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here