Lüleburgaz Deresi taştı, 200’e yakın ev sular altında kaldı

17
Lüleburgaz’da 13 Şubat 2010 Cumartesi günü öğle saatlerinde Lüleburgaz ve Saranlı Dereleri’nin taşması sonucunda yaklaşık 200 ev sular altında kaldı.

LÜLEBURGAZ

Bir önceki gece yağan yağmurdan sonra 13 Şubat 2010 Cumartesi günü öğle saatlerinde Lüleburgaz ve Saranlı Dereleri’nin su seviyesi yaklaşık olarak 3 metre yükselerek dere yatağından taşarak etrafında bulunan evleri sular altında bıraktı.
Yıldırım Mahallesi’nde derenin geçtiği alanda bulunun evlerin birinci katlarını s ular basınca vatandaşlar güç durumda kaldı. Evlerinde mahsur kalan vatandaşlar belediyeye ait kepçeler ile evlerinden alındılar.
Öte yandan Lüleburgaz Deresi’nin kenarında bulunan 75. Yıl Sahası da sular altında kaldı. Su altında kalan 75. Yıl Sahası bir yüzme havuzunu andırdı. Pazar günü bu sahada oynanması gereken amatör maçlar tehir edildi.  
Taşan Lüleburgaz deresi etrafında kurtarma çalışmaları sürürken Emniyet Müdürlüğü ekipleri de önlemler aldılar.
Cumhuriyet Mahallesi’nde Sakızköy Yolu Ara Sokağı’nda bulunan birçok ev sular altında kaldı. Sokak sakinleri gece 03.00’ten akşam saatlerine kadar evlerini sudan kurtarmak için yoğun çaba sarfettiler. Mahalle sakinlerinden Erol Can, Lüleburgaz Belediyesi’ne tepki göstererek, 150 bin kişilik ilçede tek bir vidanjör bulunmasına isyan etti. Kendi çabaları ile suları temizlediklerini Belediye ve İtfaiye’ye ulaşamadıklarını, ulaştıklarında da muhatap bulamadıklarını söyleyen Can; “Allah Razı olsun Emniyet Güçlerine gece ve gündüz yardımımıza koştular. Aynı şeyleri Belediye ve İtfaiye için söyleyemeyeceğim. Evimizde bir daha oturabileceğimizi zannetmiyorum. Elektrikli eşyalarımız tamamen bozuldu. Eşyalarımız sular içinde yüzüyor.  Zararımız çok büyük” dedi.  (gk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here