LÜK-MEY’in Meyve Bahçesi Kırklareli’nin 1 numarası

8
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Ovacık Köyü’nde faaliyet gösteren Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Lütfü Karaman’a ait LÜK-MEY Firması’na ait Meyve Bahçesi Kırklareli’nin 1 numarası.

HABER MERKEZİ
Meyve Bahçesi Sorumlusu İsmail Çakır 2005 yılında kurulan işletmenin Kırklareli’nin 1 numarası Trakya’nın da sayılı işletmeleri arasında yer aldığını belirterek şunları kaydetti:
“2005 yılından itibaren Türkiye’nin en iyi firmalarından fidanlarımızı getirdik. Badem fidanlarını İspanya’dan getirdik. Değişik bölgeye uygun çeşitler bunlar. Burası aynı zamanda İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası’na sahip. Her şey baştan sona kadar takip edilebilir bir sistemdedir. Sulaması, gübrelemesi, zamanında yapılır. Taban gübresi dediğimiz 3/15 gübreler kullanılmaktadır. Bunlar toprak ve meyvelerin ihtiyacına göre verdiğimiz gübrelerdir. Ağaç başı ve dekar başı olarak veriyoruz. Sulamalarımız damla sulama sistemi zaten gördünüz. Elmalarda özellikle şiddetli yağmurlardan, şiddetli dolulardan korumak, aynı zaman güneş ışınlarından korumak için örtüldü. Bunlarda bölgeye göre yüzde 85-75-65’lik gözenekleri görmüşsünüzdür. Bizimkisi yüzde 65’e göre örtülerdir. Epey de faydasını görüyoruz. Tamamen elmalardaki sistemlerimiz yarı bodur ve bodur sisteme göre yapıldı. Bunları diktik ve şuanda kışlık faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu kışlık faaliyetlerimiz bitecek, bahar faaliyetlerimiz başlayacak. Daha sonra artık yaz faaliyetlerimiz başlayacak ve yazın bu bahçenin içinden hiç ayrılmıyoruz.
Geçen yıl buradan çıkan ürünlerin tamamı İstanbul piyasasına gönderilmiştir. Büyük bir market grubu ile anlaştık onlar alıyorlar. İstanbul’a yetiştiremiyoruz zaten. Soğuk hava depomuz var. Faaliyette ama onu daha modern yapacağız. Klasik ve modern arasında bir soğuk hava depomuz var ama tamamen daha düzenli ve modern yapacağız. Elma kiraz ve ceviz kar amaçlıdır. Bunların yanı sıra armut, ayva ve badem de var.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here