Longoz Ormanlarının UNESCO Dünya Ortak Kültür Mirasları listesine eklenmesi için

11
Gündemin 6. maddesi olan İl Genel Meclisi’nin 05/01/2011 tarih ve 11 sayılı kararına istinaden, Longoz Ormanlarının (UNESCO) Dünya Ortak Kültür Mirasları listesine eklenmesi hususunda "Kültür, Turizm ve Sosyal Hizmetler Komisyonu" tarafından hazırlanan rapor görüşüldü.

 


Okunan raporda komisyonun yaptığı araştırma sonucunda Kırklareli’nin Demirköy İlçesi İğneada belde sınırları içinde bulunan Longoz Ormanlarının (UNESCO) Dünya Ortak Kültür Mirasları listesine eklenmesi uygun bulundu. Konunun Kırklareli Çevre ve Orman Müdürlüğü, Demirköy ve İğneada Belediye Başkanlıkları gündemlerine alarak, teklifin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kırklareli Valiliği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na götürülmesi komisyonca uygun bulunduğu belirtildi.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Saffet Üresin söz alarak bu alanda yaşayan orman köylüsünün bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek; “Burada yaşayan insanlar bu ormanlardan geçimini sağlıyor. Vatandaşlar UNESCO’nun iyi mi? Yoksa kötü mü olduğunu bilmiyor. Sürekli bize sorular soruluyor. Komisyon olarak bu insanların bilgilendirilmesi gerekiyor.” dedi.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç, Longoz’lara 28 kurumun plan tadilatı yapabildiğini, fakat buranın UNESCO listesine alınması ile bu tadilatların önünün kapanıp Longozların büyük bir koruma altına alınacağını, böylelikle Kırklareli’nin reklâmının 200 ülkeye bedavadan yapılmış olacağını ifade etti. Aydın Karakoç, Longozların listeye alınması durumunda bu konu ile ilgili yetkili birimlerin vatandaşları bilgilendireceğini söyledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here