Longoz Ormanları korunarak turizme kazandırılacak

18
Longoz Ormanları korunarak turizme kazandırılacak

Kırklareli Il Genel Meclisi Longoz Ormanları’nın turizme kazandırılması için yapılacak çalışmaların belirlenmesi amacıyla verilen önergeyi onayladı. Mayıs ayına kadar Çevre Komisyonu ile Özel Komisyonunun gündeminde olacak Longoz Ormanları için nelerin yapılması gerektiği belirlenecek.

Kırklareli Il Genel Meclisi Şubat Ayı 4. bileşimi Tuna Soykan Başkanlığında dün gerçekleştirildi. Yoklamanın ardından bir önceki toplantıya ait tutanak özetinin okunması ve oylanarak kabul edilmesinin ardından Meclis gündemindeki iki madde ele alındı. Gündemin 3. maddesini oluşturan Karakaş Mahallesi’ndeki 3315 metrekaresi Il Özel Idaresi’ne 81 metrekaresi Maliye’ye ve 7 metrekaresi de Belediyeye ait olan arsanın üzerine anaokulu yapılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü adına tahsis edilmesine ilişkin teklif oylanarak kabul edildi.

Teklife ilişkin söz alan Il Genel Meclisi Eğitim Komisyonu üyesi Nedim Orcan, arsanın eğitim amaçlı Il Özel Idaresi’ne tahsisine ilişkin bir sakınca olmadığını belirterek okul öncesi eğitim kapsamında arsanın komisyona havale edilmeden tahsis edilmesi gerektiğini kaydetti.

Ardından söz alan Il Genel Meclisi Katip Üyesi Aydın Karakoç, arsa üzerinde inşaatın başlamasından sonra Il Özel Idaresi’ne tahsis edilmesine ilişkin teklifin görüşülmesinden dolayı "kırgın" olduğunu ifade ederek okulu desteklediğini ancak arsanın belki başka amaçlarla değerlendirilmesinin gündeme gelebileceğini kaydetti. Öncelikle kararların alınması sonra uygulamanın yapılması gerektiğini vurgulayan Karakoç, bundan sonraki kararlarda daha özenli davranılması gerektiğini söyledi.

Hasan Dağ ise konu hakkında Meclisin bilgisi olduğunu anaokulunun yapımının 2008 yılı yatırım programına alındığını yalnızca yer konusunda sıkıntısı olduğunu anımsattı.

Konuşmaların ardından önerge oya sunularak kabul edildi.

Longoz Ormanları

Il Genel Meclisi’nin 4. gündem maddesini Il Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç’un verdiği Longoz Ormanları’nın korunması ve turizme kazandırılmasına yönelik çalışma yapılmasına ilişkin önerge oluşturdu.

Önergeye ilişkin ilk olarak söz alan Il Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç, Longoz Ormanları benzeri dünyada yalnızca 5 bölgenin bulunduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında bölgenin korunmasının Il Genel Meclisi’nin bir görevi olduğunu ifade etti. Daha önce milli park kapsamına alınmadan önce Ege ve Akdeniz kıyılarında bazı bölgelerin tahrip olduğunu hatırlatan Karakoç, bölgeye yönelik koruyucu çalışmaların yapılmaması durumunda Longoz Ormanları’nın da tahrip olabileceğini kaydetti. Milli park kapsamındaki Longoz Ormanları’nın korunmasına yönelik bütün milli parklarda yapılan çalışmaların burada da yapılması gerektiğine işaret eden Karakoç, "Gözetleme yerleri, hayvanların doğumlarından yaşamlarına, bitkilerin çiçek açmasına, alana kaçta girileceğinden kaçta çıkılacağına kadar, gezi sırasında bölgeye gelenlerin yanında rehber olup olmayacağı belirlenmeli. Doğal gezi yollarının belirlenmesi, tanıtıcı levhaların yapılması ve broşürler hazırlanması gerekli. Bu bölgenin doğallığının bozulmasını önleyecek bir yönetmelik yayınlayalım. Gerekli çalışmaların yapılması için konuyu ilgili kurumların gündemine getirelim. Il Özel Idaresi’nden buna yönelik bir bütçe ayıralım" dedi.

Karakoç’un ardından söz alan Saffet Üresim, milli parklar konusunda bir komisyon kurularak araştırma yapılmasını, Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Il Özel Idaresi’nin buraya ilişkin sorunları çözebileceğini belirtirken, Hasan Taşkın Kültür Müdürlüğü ile yapılacak bir çalışma ile alanın turizm cenneti haline gelebileceği ve bölge halkının ekonomik kazanç ta elde edebileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Il Genel Meclis Başkanı Tuna Soykan bir konuşma yaparak, bölgenin il için önemine dikkat çekti. Bölgeye yönelik bir Avrupa Birliği projesi hazırlanabileceğini ifade eden Soykan, bölgedeki dağlardan Bulgaristan’ın faydalandığını Kırklareli’nin ise yalnızca Iğneada çevresine odaklandığını belirterek tüm alandan faydalanılması gerektiğini dile getirdi.

Önerge Çevre Komisyonu ile Özel Komisyona havale edilirken Mayıs ayı sonuna kadar çalışma süresi verildi.

Gündemin kalan maddeleri bugün saat 11.00’da görüşülmek üzere Il Genel Meclisi toplantısı sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.